Tržište lijekova vrijedi 70 mlrd. RSD

BEOGRAD, Vrijednost tržišta lijekova u Srbiji prošle godine iznosila je 70 milijardi dinara, što je 2,9 puta više nego 2004.

Novim Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima, koji je stupio na snagu 5. maja, prvi put je uvedena obaveza snabdijevanja tržišta.

Pavlović kaže da su veledrogerije obavezne da Ministarstvo izveštavaju o trenutnom stanju na tržištu. Prema njenim riječima, u Srbiji je 500 veledrogerija dobilo dozvolu za rad, od kojih nešto više od 300 aktivno.

To je, kako kaže, mnogo veći broj nego u nekim bogatijim zemljama, gdje se tim poslom bave dve do tri veledrogerije, ali zbog svoje brojnosti one ne mogu računati da će povećanjem cijena lijekova uspjeti da povećavaju profit.

Cijene lijekova koji su na režimu izdavanja na recept, određivaće i dalje Vlada Srbije, dok će cijenu lijekova koje koji se izdaju bez recepta, određivati nosilac dozvole za promet, što će biti uređeno novom Uredbom za fiormiranje cijena lijekova.

Pavlovićeva je dodala da se na tržištu pojavilo 100 novih lijekova i da će za njih cijene biti određene kao do sada, a od oktobra će se primenjivati nova Uredba. Ona je kazala da se sada nedopustivo veliki broj lijekova na režimu izdaje bez recepta, što se mora zaustaviti.

Načelnik Sektora za lekove Tijana Radojčić je rekla da će prometom lijekova na veliko, nabavkom, skladištenjem i distribucijom, moći da se bavi samo preduzeće koje je za to dobilo dozvolu Ministarstva. Bez te dozvole, kako je istaknuto, distribuciju na domaćem tržištu može vršiti proizvođač i to samo lijekova iz svog proizvodnog programa.

Zbog usklađivanja sa evropskim zakonima, predviđeno je da uvoznik lijekova ne mora imati dozvolu za promet na tržištu, s tim što on lijekove mora dostaviti ovlašćenom distributeru, gdje će se obaviti carina i poslije toga taj lijek može da ide u promet.

Pročitaj više:  Njemački istražioci nelegalno skupljali podatke

Za razliku od dosadašnje prakse promet lijekova na veliko moći će da se obavlja isklučivo u originalnom pakovanju, a prepakivanje će moći da rade isključivo proizvođači aktivnih supstanci. To podrazumijeva i uspostavljanje novog pakovanja u roku od 12 mjeseci, s tim što će kontrolna markica biti njegov sastavni dio. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts