Zapadni Balkan kao dio evropskog tržišta

BEOGRAD, Jugoistočna Evropa, odnosno zapadni Balkan, trebalo bi da budu dio jednog evropskog tržišta – poručeno je danas sa skupa “Regionalna saradnja u razvoju turizma – održivi razvoj kao uslov konkurentnosti u turizmu”, koji se održava u Beogradu.

Predsjednik Privredne komore Beograda Milan Janković rekao je na ovom skupu da je zajednička poruka da zapadni Balkan treba da bude integrisan tamo gdje pripada.

“Nikakve kočnice i nikakva ograničenja ne trebaju i ne mogu da to zaustave”, rekao Janković.

On je istakao da će ova konferencija pokazati da jedan program zajedništva može da počne u Sarajevu, a završi preko Beograda u Skoplju, ili da počne u Skoplju, a završi u Ljubljani ili u nekoj od zapadno evropskih zemalja.

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Goran Petković rekao je da je ovu godinu Turistička organizacija Srbije počela pod promotivnim sloganom “Zelena Srbija”, promovišući nacionalne parkove, zaštićene rezervate prirode, ali i određena kulturna dobra koja se vrlo često nalaze u sklopu ovih ambijenata.

“Ono što nama u regionu predstoji kao zajednički zadatak jeste da te napore i aktivnosti koordinišemo. Ljudi koji se bave zaštitom prirode u svom domenu, a turistički radnici u svom. Tržišta Srbije, BiH, RS, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Slovenije, Mađarske i Bugarske su tržišta koja su u prirodnom smislu izdijeljena granicama, koje priroda ne poznaje”, rekao je Petković.

Prema njegovim riječima, rijeka Dunav teče kroz sve ove zemlje, na Dunavu u svim ovim zemljama ima više nacionalnih parkova i političke podjele su nešto što rijeka ne može da razumije i ne može da prihvati isto kao i turisti.

“Naš zajednički zadatak u okviru dunavske strategije jeste da se bavimo integralnim razvojem sistema za upravljnje ovim prirodnim dobrima i prirodnim bogatstvima”, rekao je Petković.

Pročitaj više:  Niske cijene uz veliku plažu

U Beogradu se održava dvodnevna regionalna turistička konferencija koju organizuje Privredna komora Beograda.

Ciljevi skupa su intenziviranje saradnje između turističkih privreda zemalja regiona, povećanje broja turista, privlačenje turista iz trećih zemalja u region, promocija i utvrđivanje gotovih regionalnih turističkih proizvoda, kao i podizanje nivoa konkurentnosti turističkih proizvoda, sprovođenjem mjera održivog razvoja.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts