BEOGRAD, Hiljade stanova decenijama je gradio Penzijski fond Srbije kako bi omogućio da se skuće najstariji osiguranici. Tu namjeru prekrila je – prašina. Od 10.000 stambenih jedinica širom naše zemlje, u vlasništvu PIO fonda ostalo ih je svega 644, a i njima praktično ne gazduje pravi vlasnik.
Rukovodstvo Fonda ne može da se pohvali načinom na koji je brinulo o svom vlasništvu. Donedavno se čak nije ni znalo gdje se sve nalaze kvadrati Fonda i ko sve u njima stanuje. Komisija, koja je dobila zadatak da popiše ove lokacije i sazna ko su zakupci, koliko ih se uselilo bespravno, i u kakvom su uopšte stanju ti stanovi, oformljena je tek krajem prošle godine. Prvo se započelo sa “češljanjem” Beograda, a potom se nastavilo i sa ostalim filijalama. Bilans nije za aplauz.
– Odlična je ideja da se sredi imovina fonda i raščiste imovinski odnosi, ali ne bi trebalo da imamo prevelika očekivanja – ocenio je Milan Nenadić, član Upravnog odbora i predsjednik Saveza penzionera Vojvodine. – Ako pogledate da je od tih 644, više od 90 odsto stanova dato u zakup po starom zakonu, na neodređeno vrijeme, onda je jasno da se tu ne može zaraditi mnogo novca.
Prema Nenadićevoj računici, preostalo je svega nekoliko desetina stanova, koji će se ustupati podstanarima prema važećim propisima iz posljednjeg pravilnika Fonda. Prema ovom dokumentu oni se mogu davati penzionerima samo na pet godina, osim u izuzetnim slučajevima kad se ovaj rok može produžiti. U posljednjih nekoliko godina, međutim, nijedan konkurs za nove podstanare nije raspisan. A najviše potencijala ima Subotica. U ovom najvećem gradu sjeverne Bačke Fond ima najviše stanova u vlasništvu. Od 136, čak su 124 u zgradi zaštićenog stanovanja u Aleji maršala Tita 1 i svi su pod zakupom – na neodređeno.
– Ti nam stanovi mogu samo stvarati rashode, jer nam prave troškove za održavanje i renoviranje – zaključuje Nenadić, i dodaje da Fond ne bi smio previše da se uzda u isplativost ovih kvadrata, već da počne skupljanje novca iz drugih izvora.
Svaka filijala – od Horgoša do Vranja – vodi svoju “politiku” i evidenciju. Kriterijumi za useljavanje su uvijek poštovani, a rokove koliko će ostati u stanovima, mahom, određuju sami stanari. Tek se sa nekima od njih Fond uhvatio u koštatac i podnio tužbu.
Dobre lokacije
Direkcija Fonda PIO raspolaže sa devet stanova u glavnom gradu i to na najatraktivnijim lokacijama – Vračaru, Zvezdari, Paliluli… U Kalenićevoj ulici stan je prazan, dok je sa zakupcima u Beogradskoj, Vojvode Micka i Maljenskoj Fond u sudskom sporu. Trosoban stan u Bulevaru kralja Aleksandara 87 dat je u zakup na neodređeno vrijeme, a u Vojvode Micka “na čuvanje”. Ostale beogradske filijale raspolažu sa 106 stanova. Praznih je šest, a u sedam će se uskoro useliti novi podstanari. Novosti
Komentariši