BEOGRAD, Dokumentacija za projekte treba da bude kompletirana do kraja godine, kako bi ruski kredit dobili na vrijeme, piše Politika.
Uslov da dobijemo 800 miliona evra ruskog kredita završeni glavni projekti, koje mi nemamo, i specifikacija troškova sa aktuelnim cijenama gradnje.
Ruski kredit od 800 miliona dolara, ukoliko bude ugovoren, biće upotrebljen za završetak beogradskog željezničkog čvora i pruge Valjevo–Loznica i remont pruge Beograd–Bar.
Ako Rusi ostanu pri tom stavu, projektna dokumentacija treba da bude kompletirana do kraja godine, a kada bi ugovor mogao da bude potpisan – za sada nije poznato.
Ako Rusi ostanu pri tom stavu, projektna dokumentacija treba da bude kompletirana do kraja godine, a kada bi ugovor mogao da bude potpisan – za sada nije poznato.
Član pregovaračkog tima Dejan Lasica, pomoćnik ministra za infrastrukturu kaže da predstavnici ruskog Ministarstva finansija insistiraju na završetku kompletne dokumentacije, kako bi rizik za investiranje sveli na minimum.
Nije im prihvatljiv prijedlog srpskih pregovarača da se pristupi faznoj realizaciji aranžmana, odnosno da pare odobravaju sukcesivno – kako koji projekat bude završavan. Iako se ovo što predlažu domaćini praktikuje svuda, kako tvrdi Lasica, za Ruse takav prijedlog nije prihvatljiv.
“Za stanicu „Prokop” imamo, na primer, kompletnu dokumentaciju. Ona i drugi kolosek pruge prema Pančevu mogu odmah da počnu da se grade. Za tehničko-putničku stanicu u Zemunu, kao i robno–teretnu stanicu u Makišu, fale nam delovi dokumentacije. Trudili smo se da im objasnimo da su to potpuno zasebne celine i da „Prokop” može da se gradi nezavisno od stanice u Makišu”, objašnjava pomoćnik ministra za infrastrukturu.
Lasica kaže da nije tačno da ta dokumentacija ne postoji. “Za stanicu Zemun imamo, recimo, projekat star deset godina. Međutim, Rusi traže ažuriranu dokumentaciju i presek stanja na današnji dan”, objašnjava on.
Prema postojećoj projektnoj dokumentaciji, koja je ranije poslata Rusima, obe strane su utvrdile cijenu radova koja se razlikuje za nekih 10 odsto.
Završetak beogradskog željezničkog čvora košta oko 220 miliona evra. Pruga Valjevo–Loznica (za čijih 45 kilometara je dokumentacija gotova i obezbjeđena građevinska dozvola, a za lakši dio trase, odnosno preostalih 30 kilometara treba završiti eksproprijaciju zemljišta) košta oko 250 miliona evra. Za remont pruge Beograd–Bar potrebno je 230 miliona evra.
“To prevazilazi 800 miliona dolara ili 600 miliona evra. U zavisnosti od toga da li će se naše ministarstvo finansija odreći PDV-a, deo pruge Beograd–Bar će ući u kreditni aranžamn”, kaže Lasica.
Posebnu stavku svakog ruskog izvoznog kredita predstavlja njihovo insistiranje da ruske firme budu dobrim dijelom angažovane na izgradnji objekata koje kreditiraju. Samo je pitanje u kom procentu će njihovi građevinari biti prisutni u Srbiji.
U Ministarstvu finansija kažu da o finansijskom dijelu aranžmana, to jest kamatama rokovima otplate, nije bilo riječi.
Kada i gdje će se pregovarači ponovo sastati nije poznato. Dogovoreno je da za dvije nedjelje u Beograd ponovo dođu stručnjaci iz ruskih željeznica, kako bi sa kolegama CIP-a usaglasili neke detalje oko projekata. Politika
Komentariši