Dominantan uticaj na cijene imaće pad tražnje, a ne kurs dinara

BEOGRAD, Dominantni faktor koji će uticati na kretanje cijena u Srbiji biće pad tražnje, a ne kretanje deviznog kursa, izjavila je ministar finansija Srbije Diana Dragutinović.

Dragutinovićeva je istakla da se ne slaže sa procjenama da će kurs uticati na rast cijena, već da kurs na cijene utiče preko učešća uvoza, koji se smanjuje.

Ona je navela da je kurs dinara pretežno fleksibilan i da ga određuje ponuda i potražnja za devizama, te da je u uslovima neizvjesnosti teško predvidjeti njegovo kretanje.

Ministar finansija Srbije rekla je novinarima u Beogradu, prilikom obilaska Poreske uprave Stari grad i Palilula, da će biti manji pritisci na slabljenje dinara što bude bio manji deficit platnog bilansa Srbije.

Dragutinovićeva je podsjetila da je deficit platnog bilansa sa više od 18 odsto BDP-a u 2008. godini spušten na pet odsto na kraju prošle godine, a kretanja u prva četiri mjeseca ove godine pokazuju da se nastavlja njegovo smanjivanje.

Comments

2 komentara na na “Dominantan uticaj na cijene imaće pad tražnje, a ne kurs dinara”

  1. airzugas Avatar
    airzugas

    normalno a sta bi drugo i uticalo bitno na cijene osim ponude i potraznje

  2. brkoug Avatar
    brkoug

    Gragutinovićeva i Džombić su izgleda ista škola. Vade iz rukava tvrdnje koje kada se analiziraju su znatno drugačije od onoga što žele prikazati kao stanje. Jeste da pad tražnje utiče na pad cijena, ali pad tražnje ima svoje razloge i svoje posledice koje nisu samo i jedino vezane za pad cijena. “Dragutinovićeva je istakla da se ne slaže sa procjenama da će kurs uticati na rast cijena, već da kurs na cijene utiče preko učešća uvoza, koji se smanjuje”. Na prvi pogled ovo podrazumjeva da će odnos dinara i eura početi ići linijom u korist dinara. Međutim, ako se ovo pojednostavi onda je to:
    1.Kurs ne utiče na rast cijena.
    2.Kurs na cijene utiče preko smanjenja uvoza.
    Ako se detaljnije ne kaže kada, u kojim uslovima, do koga nivoa i iz kojih razloga je pad uvoza, ovakva tvrdnja je glupava i ne dolikuje ministru finansija ni distrikta, a kamo li države. Ako je pad uvoza zboz pada kupovne snage potrošača opet je razlika za kojim robama, ako je nađen mehanizam zaštite domaćih proizvoda i uz Cefta sporazum, onda je moguće potencijalno bujanje monopola domaćih proizvođača, ako je pad uvoza zbog nedostatka deviza, onda slijedi novo spoljno zaduživanje itd. Konačno iz ovako zamotane tvrdnje nije moguće vidjeti ni da li se mogu očekivati nestašice nekih roba na tržištu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts