BEOGRAD, Vodeći ekonomista međunarodne agencije za utvrđivanje rejtinga Dan i Bredstrit (Dun & Bradstreet – D&B) Daren Midldič (Darren Middleditch) ocijenio je da su ekonomske reforme Vlada Srbije dobre.
“Ako vlada nastavi sa ovakvim ekonomskim reformama i ako produbi te reforme, zemlja bi mogla da izađe iz recesije mnogo jača”, rekao je Midldič agenciji Beta.
Kako je rekao, problem srpske vlade je to što posle mnogo godina izolacije mora ponovno izgraditi kredibilitet u međunarodnoj zajednici.
Midldič je naveo da očekuje da će privredni rast u Srbiji ove godine biti umjeren, pri čemu će biti veći u drugoj polovini godine nego u prvoj.
Kako je ocijenio, postoji rizik da se problemi u evrozoni negativno odraze na srpski izvoz i da se kriza proširi i na početak sljedeće godine.
On je naveo da većina zemlja u regionu Zapadnog Balkana ima iste probleme.
“U zemlji je tražnja pod pritiskom zbog rasta nezaposlenosti. vlade smanjuju troškove, kreditni uslovi su još čvrsti”, rekao je Midldič i dodao da će domaća potražnja biti ograničena ove godine i u prvoj polovini sljedeće godine.
Na pitanje zašto Makedonija ima bolji kreditni rejting od Srbije, on je rekao da Makedonija duže sprovodi reforme i ima bolji ekonomski oporavak.
Kako je rekao, istraživanja poslovne klime pokazuju da je Makedonija u boljoj poziciji od Srbije kada je riječ o regulativi, borbi sa birokratijom i procedurama i korupcijom.
On je rekao da ako Vlada Srbije nastavi da sprovodi reforme, može to da nadoknadi i dodao da Srbija na srednji i dugi rok ima dobre perspektive.
Midldič je ocijenio da će u naredne dvije godine evro će biti relativno slab prema dolaru, zbog očekivanja snažnijeg rasta u SAD nego u EU.
Srbija je u izvještaju agencije Dan i Bredstrit zadržala rejting DB4d, što je svrstava u grupu zemalja sa umjerenim rizikom poslovanja.
U regionu i dalje najveći rejting ima Slovenija (DB2c), a slede Hrvatska i Mađarska (DB3d), Bugarska, Rumunija i Albanija (DB4a), Makedonija i Grčka (DB4b) i Srbija (DB4d). Niži rejting od Srbije ima Bosna i Hercegovina (DB6a).
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši