TREBINJE, Poljoprivrednik iz Bilećkog naselja Zlatište Nedeljko Vitković počeo se baviti uzgojem japanskih prepelica i skupih srebrnih italijanskih kokošaka, a zbog slabe konkurencije na domaćem tržištu nada se da će imati dobar plasman svojih proizvoda.
Vitković, koji se poljoprivredom bavi više od 20 godina, prethodno je imao farmu puževa, svinja i krava, da bi se sada odlučio na uzgoj rijetkih vrsta kokošaka i proizvodnju jaja, u čemu vidi isplativost.
“Od puževa nisam imao dobru zaradu, pa sam sagradio štale i odlučio sam da uzgajam tovne svinje, kojih sam u jedno vrijeme imao oko 120 u turnusu, ali zbog izuzetno loše sezone prije četiri godine, prestao sam da se bavim svinjogojstvom”, rekao je Vitković i dodao da se u Hercegovini ne proizvodi žito i stočna hrana, te da je zbog toga veoma skupa ta hrana, tako da je zarada bila veoma mala.
Ovaj domaćin je, nakon toga, otvorio farmu krava muzara i sa mljekarama sklopio ugovor o otkupu mlijeka, ali nakon nekog vremena, zbog smanjenih premija, ni taj poso nije bio isplativ, pa je prodao krave i telad i kupio polovan inkubator kapaciteta 1.000 jaja.
Nedeljko je, osim standardnih tovnih pilića, počeo sa proizvodnjom rijetkih vrsta kokošaka, nadajući se da je to “pravi pogodatak”, jer u Hercegovini nema takvih proizvođača, što će mu, kako kaže, omogućiti da od ovog posla može da živi.
“Italijanska srebrena kokoška košta oko 20 evra, a njena jaja, koja u nabavci na veliko koštaju tri efvra, su veoma zdrava”, rekao je Vitković i napomenuo da je u Federaciji BiH nabavio jaja za inkubator i da se nedavno izlegla prva tura.
U nadi da više neće morati da se preusmjerava na druge poslove, Vitković očekuje da će i država da povede malo više računa o poljoprivrednicima, posebno u Hercegovini, gdje, se, kako kaže, nije lako baviti ovim poslovima i od njih živjeti.
Ovaj uzorni domaćin ne bježi ni od kakvog posla samo da bi svojoj porodici omogućio normalan život, pa se bavi i pčelarstvom i nada da će njegov trud napokon uroditi plodom.Srna
Komentariši