Američka tehnička pomoć olakšava donošenje odluka

BEOGRAD, Tehnička pomoć koju Kancelarija američkog Ministarstva poljoprivrede pri Ambasadi SAD u Beogradu pruža Ministarstvu poljoprivrede Srbije trebalo bi ubuduće da omogući poljoprivrednicima lakše donošenje odluka šta proizvoditi i gdje plasirati proizvode, izjavila je danas u američka ambasadorka u Srbiji Meri Vorlik.

Ona je, otvarajući Konferenciju o stanju i očekivanjima na tržištu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Srbiji, rekla da će analitičko odjeljenje u Ministarstvu poljoprivrede Srbije biti u stanju da blagovremeno načini analizu tržišta i tako predvidi stanje u poljoprivredi za deset godina unaprijed.

Podsjetivši da su SAD pomogle i jedinstven Sistem tržišnih informacija poljoprivrede Srbije – STIPS, putem koga proizvođači u Srbiji, ali i kupci već nekoliko godina mogu da se informišu o cijenama i stanju na tržištu poljoprivrednih proizvoda u ovoj državi, ali i inostranstvu, Vorlikova je izrazila nadu da će program buduće tehničke pomoći doprinijeti reformisanju poljoprivrednog sektora u Srbiji i njegovoj pripremi za tržište.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Srbije Milan Petrović rekao je da je to ministarstvo otpočelo kreiranje i vođenje bilansa najvažnijih poljoprivrednih proizvoda, jer to omogućuje temeljnu analizu proizvodnje i kretanja na tržištu i stvara mogućnost za kreiranje projekcija za naredne godine.

Petrović je najavio uvođenje korišćenja modela koji će omogućiti projekciju poljoprivredne proizvodnje do 10 godina unaprijed na osnovu podataka o proizvodnji i makroekonomskih indikatora, što će omogućiti bolje kreiranje agrarne politike uz potpuno prilagođavanje potrebama pojedinih sektora.

Rukovodilac Odsjeka za stočarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Ranko Grubešić, koji učestvuje u radu konferencije, rekao je Srni da se Ministarstvo poljoprivrede RS prvi put susreće sa načinom rada koji se primjenjuje u Ministarstvu poljoprivrede Srbije.

“Radi se o načinu rada u kome se prate bilansi stanja u poljoprivredi u proteklom periodu, a na osnovu toga će matematičkim modelima moći da se u narednom desetogodišnjem periodu predvidi proizvodnja i stanje u poljoprivredi”, rekao je Grubešić.

Pročitaj više:  “Sava”preradila 200 tona paprika

On je istakao da je učestvovanje predstavnika Ministarstva RS u radu ove konferencije značajno radi prikupljanja iskustava.

“Ono što nam je bitno su i sesije na kojima će se razgovarati o pridruživanju EU i efektima na poljoprivredu po granama proizvodnje. Ono što RS može da interesuje to su proizvodnja mlijeka i voća”, rekao je Grubešić.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts