BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik sa saradnicima obišao je danas ogledna polja na Ekonomiji Poljoprivredednog instituta RS koji je na manifestaciji „Dani polja stranih žita“ promovisao 40 uglavnom vlastitih sorti žitarica, kao i sorte žitarica Nivosadaskog i poljoprivrenog instituta iz Zagreba.
Naglašavajući da je poljoprivreda jedna od strateških oblasti za RS, premijer Dodik je podsjetio učesnike ove tradicionlane manifestacije da je Vlada u ovom mandatu uložila u poljoprivredu 350 miliona KM za podsticaje u poljoprivredi i obezbijedila 100 miliona KM za podršku proizvodnje u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.
“Uloženo je oko pola milijarde KM, a Vlada RS će nastaviti sa politikom izdvajanja šest odsto iz budžeta za potrebe podsticaja o oblasti poljoprivrede“, rekao je Dodik.
On je naglasio da Vlada podržava rad Poljoprivrednog instituta RS i ocijenio da bez doprinosa nauke i bez naučnog razvoja nema ni uspješne domaće proizvodnje.
„Mi želimo ra razvijemo ovaj Institut kao referentno mjesto za proizvodnju sortnih sjemena kako bismo smanjili uvoz sjemenskog materijala, pošto RS godišnje za uvoz sjemena i sadnog materijala daje 50 miliona KM. Zato je logično da kroz podršku ovoj naučnoj instituciji moramo da obezbijedimo najbolje uslove za rad sa najsavremenijom opremom kako bi Institut postao referentna ustanova tog tipa na prostoru RS, BiH i regiona“, rekao je Dodik.
On je dodao da je Vlada RS u proteklom periodu za razvoj Poljoprivrednog instituta izdvojila 2,8 miliona KM, da se planira izdvajanje još oko 700.000 maraka, kao i da je bilo obezbijeđeno opremanje prostora u kome Institut radi.
Dodik je ocijenio da je „Dan polja strnih žita“ izuzetno važna manifestacija na kojoj se u praksi predstavljaju dostignuća domaće nauke i da tu tradiciju treba održati.
Poljoprivredni institut RS organizovao je 16. po redu manifestaciju „Dan polja strnih žita u okviru koje je na oko četiri hektara oglednih površina prikazano 40-tak sorti, uglavnom vlastitih selekcija žitarica među kojima su najzastupljenije pšenica, ječam i tritikale.
Institut ima i značajnu proizvodnju sjemenskog materijala poljoprivrednih kultura, a najveća pažnja posvećena je naučnim istraživanjima i primjeni nauke u praksi.
Ogledna polja i najnovija dostignuća primjenjena u praksi razgledalo je oko 400 učesnika manifestacije „Dan polja stranih žita“ među kojima su bili naučnici i doktori nauka iz raznih oblasti, univerzitetski profesori, neposredni poljoprivredni proizvođači, predstavnici zemljoradničkih zadruga, trgovačkih i transportnih kuća, međunarodnih institucija i organizacije, te studenti i učenici.
Gosti „Dana polja stranih žita“ bili su brojni ministri u Vladi RS, uz stručnjake iz svih krajeva RS, Federacije BiH, te Srbije i Hrvatske. Srna
Komentariši