Kurs luta u magli

BEOGRAD, Država ne treba da brani dinar. Kurs dinara ne treba vezivati za inflaciju. Nije potrebno određivati fiksni kurs. Domaću valutu treba ostaviti da pliva…
To su samo neka mišljenja koje se posljednjih dana, nedjelja i mjeseci mogu čuti i sa najkompetentnijih mijesta, ali bez ijednog prijedloga – šta treba uraditi da bi se domaća valuta stabilizovala i privredi stvorio neophodan ambijent za poslovanje, a građanima skinuo teret sa vrata. Jer, u Srbiji je najmanje milion građana uzelo kredite do kraja prošle godine, pa svaki dalji pad dinara gura ih u sve veće dugove. Već sada blizu 200.000 njih ima problema sa otplatama mjesečnih rata.
Ali, ni poslije pet i po mjeseci, ključ za stabinost domaće valute nije pronađen. Iz dana u dan, dinar slabi, a Narodna banka Srbije je u stanju samo da ugasi požar. Od početka godine, prodala je 1,2 mlijarde evra za odbranu kursa, ali on nije spasen. Stručnjaci, nadležni i privrednici se vrte u krugu sa raznim objašnjenima i predlozima kako i da li uopšte da zaštiti domaću monetu, ali nikakvog konkretnog rezultata nema.
Nadležni ističu da kurs nije sidro za inflaciju, već samo jedan od faktora koji utiče na rast ili pad cijena. Ne može se sa sigurnošću reći koja je to granica koja bi ugrozila inflaciju,jer zavisi od mnogo faktora, niti NBS može da je najavi.
– Vezivanje kursa dinara za inflaciju nije dobro rješenje kaže Dejan Šoškić, predsjednik Savjeta NBS i kandidat za guvernera. -To je poznato, staro rješenje već oprobano, na primjer, u Latinskoj Americi. Na žalost, takav model nije dao dobre rezultate. Cilj takvog usklađivanja kursa je da se ne dozvoli pretjerano slabljenje, ali ni jačanje nacionalne valute. Nedostaci takvog usklađivanja su to što bi se sa indeksiranjem išlo do u nedogled, navodeći da je u slučaju Latinske Amerike bilo previše predviđanja, ali i previše kalkulisanja. Istovremeno, potpuno predvidljiv kurs je loš jer otvara prostor za špekulante, odnosno obezbjeđuje sigurnu zaradu na kursnim razlikama.
Ideju o vezivanju kursa za inflaciju zajednički su iznijeli Srpski poslovni klub “Privrednik”, Savez ekonomista Srbije i Udruženje korporativnih direktora u dokumentu koje su poslali Šoškiću i najvišim državnim funkcionerima.
Prema riječima Šoškića, nemoguće je braniti devizni kurs i zadržati devizne rezerve na istom nivou. Ta dva stava su u suprotnosti. Agresivnija odbrana dinara podrazumjeva veće trošenje sredstava iz deviznih rezervi. Mnoge valute su prošle veće i intenzivnije promjene deviznog kursa u odnosu na dinar. Rješenje je u stvaranju uslova da srpska privreda postane izvozno orijentisana i najjača u regionu. – Ukoliko i bude investicija, kurs će nastaviti da klizi – smatra Goran Nikolić, ekonomista. – Narodna banka Srbije će u narednom periodu najvjerovatnije intenzivnije da interveniše, da se ne bi ugrozila cjenovna stabilnost. Postoji strah da bi zbog lošeg roda pšenice moglo da dođe do pritiska na cijene, a sigurno je da centralana banka neće dozvoliti da se granica pređe. Što se tiče zahtjeva privrednika, monetrana vlast ne može da pokriva njihove gubitke.

Pročitaj više:  Alcoa i banke najveći dobitnici na Wall Streetu

Optimizam
Kurs će se stabilizovati početkom jula i tako ostati narednih mjeseci – smatra Goran Nikolić. – Tome će doprinijeti doznake iz inostranstva, povećana naplata poreskih prihoda, dolazak gastarbajtera, ali i rizici od mogućeg rasta inflacije. Kurs bi mogao da se stabilizuje u ljetnjem periodu. Evro će u toku godine još jačati, ali ne sada. To bi bilo previše zbog inflacije.  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts