BANJALUKA, Najviše zahtjeva za sezonske poslove tiče se rada na primorju i to najčešće u Crnoj Gori, koja je najveća sezonska destinacija. Međutim, u odnosu na prethodne godine taj broj zahtjeva je nešto manji, jer su troškovi sezonske radne dozvole koji iznose 235 evra visoki za većinu stanovništva.
Izjavio je ovo “Glasu Srpske” direktor Agencije za posredovanje pri zapošljavanju “Spektar” Miroslav Vukajlović.
Prema njegovim riječima, oni koji se ipak odluče za rad na Crnogorskom primorju uglavnom dobijaju poslove u sektoru ugostiteljstva, odnosno hotelijerstva.
– Za sezonske poslove unutar Republike Srpske vlada veliko interesovanje, ali problem predstavlja rad na crno pa nemamo evidencija o tome koliko su plaćeni i koji su to sve poslovi – rekao je Vukajlović.
Još je dodao da njihovi klijenti rade različite poslove, od onih u voćnjacima i vinogradima, poljoprivredi, građevinarstvu pa do fizičkih poslova.
– Razni profili zanatskih radnika su izuzetno traženi i najviše plaćeni te se dnevnice kreću oko 100 maraka, dok je najniža dnevnica 20 maraka i to su obično fizički poslovi za koje nije potrebna kvalifikacija – istakao je Vukajlović.
U Studentskoj zadruzi “SOS” ističu da su mladi ljudi izuzetno zainteresovani za sezonske poslove, ali je ponuda ove godine manja zbog ekonomske krize.
– Naša zadruga nudi mladima različite poslove, od poslova operatera u “Telekomu”, pakovanja pri-pejd kartica u “m:tel”-u, poslova promotorstva po velikim tržnim centrima. Visina satnice za ove poslove kreće se od tri do pet maraka – rečeno nam je u ovoj zadruzi.
Student Nikola Ninković kaže da tokom ljeta džeparac zaradi na različitim poslovima.
– Roditelji mi nisu imućni pa sam prinuđen da radim kako bih se školovao. Nije problem ni da kopam kanale, nosim namještaj, uređujem dvorišta… Može da se zaradi i sa te strane sam zadovoljan. Istina, neki poslovi su iscrpljujući, ali u dobroj sam fizičkoj kondiciji pa mi fizički poslovi ne padaju teško. Razmišljao sam da idem na more da radim kao konobar, ali su mi ostali neki ispiti pa se nisam odlučio za tu varijantu – ispričao je Ninković.
Kruzeri
Među mladima u Banjaluci ima i onih koji bi željeli da rade na velikim prekookeanskim brodovima – kruzerima. Pošto takve agencije nema u gradu na Vrbasu, oni koji to žele da rade putuju u Sarajevo na razgovore.
– Bio sam u Sarajevu i saznao da najmanju platu od 600 dolara na kruzeru dobijaju čistači, dok se visina zarade za druge poslove određuje u dogovoru sa poslodavcem. Inače, poslovi na kruzerima nisu sezonski već traju tokom čitave godine, a najkraći ugovor se potpisuje na šest mjeseci – rekao je Banjalučanin Robert Pranjić. Glas Srpske
Komentariši