Milion gostiju srpskog paviljona

BEOGRAD, Zahvaljujući pobjedi srpskih fudbalera nad Njemačkom broj posjetilaca u paviljonu Srbije na EKSPO izložbi u Šangaju je udvostručen, pa se do početka jula očekuje milioniti posjetilac.
U isto vrijeme kineski posjetioci dok u redu čekaju da uđu u srpski paviljon masovno uče kako da što bolje na srpskom izgovore riječ “Đavolja varoš“. Srpski štand dnevno posjeti oko 25.000 kineskih posjetilaca, ali je proteklih dana njih samo deset dobilo vaučere za besplatan desetodnevni odmor u Prolom Banji.
– Svi su čuli za izbor sedam svjetskih čuda prirode, ali im je potrebno dosta vježbe da bi izgovorili Đavolja varoš – kaže Zlatko Veljović, direktor Prolom banje. – Kineskinje su neuporedivo vještije u jezicima od svojih sunarodnika.
Drugog mjeseca održavanja svjetske izložbe Kina je nastavila da obara sve rekorde – do sada je EKSPO posjetilo 16 miliona ljudi! Srpski paviljon je izuzetno popularan uprkos tome što se već poslije mjesec dana pokvarila vrteška tokom čije su vožnje gledali filmove o Srbiji. Istina, pao je i stub iz kojeg se čuo “Svilen konac”. Ali, sve je to ništa za španski paviljon koji je od vrućine i visoke vlage počeo da se kruni. Španci ne haju zbog toga i kuvari i konobari svakodnevno organizuju karaoke zabave.
Osim Srbije i Monaka, svi ostali paviljoni imaju kafiće i suvenirnice. Kod nas, osim državnih delegacija, SIEPA ne nudi ni čašu vode. Dozvolu da nešto prodaju (poput Bosanaca ćevape, Crnogoraca majice, Hrvata kravate, Italijana espreso, Skandinavaca mobilne telefone) nisu dobili od Ministarstva finansija. Što je i bolje jer su prilikom pripremanja štanda i za spajalice zbog Zakona o javnim nabavkama tražili po tri ponude od kineskih dobavljača.
– Pošto Kinezi vole nešto za uspomenu, a jun je posvećen turizmu dajemo im lepeze, magnete i tašne sa podacima o Srbiji – kaže Aneta Uskoković iz Turističke organizacije Srbije.

Pročitaj više:  Uskoro dobojski suveniri

Brojke
14.000 novinara je bilo na otvaranju
7.000 prodajnih mjesta za ulaznice za EKSPO
130 izložbenih paviljona
61 milion dolara koštao je paviljon SAD
1,5 miliona evra koštao je paviljon Srbije

Pečati
Svi kineski posjetioci insistiraju da im se na izlazu iz paviljona stavi pečat u “lažni” pasoš. Kinezi satima čekaju da uđu u neki paviljon, a prednost imaju samo djeca u kolicima i invalidi, pa nije rijetko vidjeti školsku djecu u dječjim kolicima i zdrave ljude sa štakama.
– Obožavaju pečate iz raznih zemalja, jer tako imaju utisak da su negde putovali – kaže hostesa na našem štandu.- Tri najčudnija mjesta na kojima su tražili pečat bili su: mokar kišobran, zadnji dio šortsa i pravi pasoš!  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts