Banke sve naplaćuju

BEOGRAD, U bankama je jedino otvaranje tekućeg računa besplatno, a sve ostale usluge, od kredita, dozvoljenog minusa, pa do gašenja računa se papreno naplaćuje. Korišćenje kredita, osim što podrazumjeva plaćanje kamate, za korisnika znači i druge neizostavne troškove. Nema banke koja ne naplaćuje jednokratnu naknadu za obradu kredita. Troškovi postoje i kod kupoprodaje deviza, ali i kod primanja i slanja novca u inostranstvo. Razlikuju se od banke do banke.
Osim što treba obratiti pažnju u kojoj je valuti kredit indeksiran, da li je kamatna stopa fiksna ili promjenljiva, koliki je rok otplate, šta se traži kao obezbjeđenje, treba se raspitati i o trošku njegove obrade.
Što je veći iznos, više mora da se odvoji za ovu jednokratnu naknadu koja iznosi od 0,5 do 2,75 odsto, u zavisnosti od vrste kredita, ali i banke. Naravno, banke za svoje klijente obračunavaju nižu stopu. Takođe, da bi kredit bio odobren, provjerava se kreditna sposobnost klijenta, a i za izvještaj Kreditnog biroa treba izdvojiti 206 dinara. Pojedine banke obračunavaju i takozvani godišnji trošak administriranja kredita, koji iznosi od 0,1 do jedan odsto. Za korisnika kredita veoma je važna i informacija koliko će ga koštati eventualno prevremeno vraćanje pozajmljenog novca.
Za raniju otplatu obračunava se i do tri odsto. I mjenjački poslovi, takođe, imaju svoje tarife. Pojedine banke zaračunavaju naknadno proviziju za kupoprodaju deviza. Tako, na primjer, banka može da istakne kursnu listu sa zvaničnim kursom NBS, a da tek na njenom dnu piše kolika je provizija za mjenjačke poslove. Banka ne obračunava proviziju kada otkupljuje devize, ali kada devize prodaje, uvijek to čini. Većina banaka, međutim, iskazuje svoje kursne liste koje imaju već zaračunatu proviziju za prodaju deviza, i to su takozvane kursne liste banaka. Osim naplate provizije za kupovinu deviza od banke, kod mjenjačkih poslova postoji još jedan manje poznati trošak koji se naplaćuje prilikom zamjene jedne valute u drugu.

Pročitaj više:  Petrović: Utvrđen prijedlog zakona o platama

Zamjena novčanica
Rijetke su banke koje ovu naknadu ne naplaćuju. Proviziju uzimaju i kada građanin želi da zamjeni oštećene novčanice. Banke naplaćuju i naknade za slanje novca u inostranstvo, a pojedine to čine i kada ga građanin iz inostranstva prima. Trošak zavisi od iznosa koji se šalje ili prima, a naknade se kreću od pet evra pa naviše. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts