BEOGRAD, Da li kurs ugrožava planiranu inflaciju? Dinar ostao bez odbrane. Niko ne zna još koliko će domaća valuta padati.
Evro nastavlja da gazi dinar. Svakodnevno obara rekordne vrijednosti u odnosu na našu valutu, a Narodna banka Srbije reaguje samo kada se dogode prekomjerne dnevne oscilacije. Za to vrijeme trgovci uveliko pišu nove, veće cijene. Prije svega na uvoznu, ali i na cjelokupnu domaću robu.
O nivou deviznog kursa, koji će se značajnije braniti, više niko ne govori, pa ni ekonomisti koji listom tvrde da je domaća valuta precjenjena. To se dogodilo prethodnih godina zbog velikog priliva kapitala u Srbiju. Sada su investicije značajno smanjene, pa dinar nema snage da se nosi sa naletom evra.
Ipak, procjenjuje se da je preostali prostor za jačanje evra, u ovoj godini, još dva do tri procenta, odnosno toliko dinara. Ukoliko se ta granica pređe, onda se povećava rizik od inflacije. Narodna banka Srbije i dalje ostaje pri stavu da nije ugrožena cjenovna stabilnost.
– Dinar nastavlja da slabi, jer je velika potražnja za devizama – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Firme kupuju da bi plaćale obaveze prema inostranstvu, a banke izlaze iz blagajničkih zapisa, odnosno kupuju za dinare devize. To pritiska međubankarsko devizno tržište i jača kurs. Dalje kretanje kursa zavisi od cijena hrane. Tokom jula, doći će do smirivanja kursa, ali će do kraja godine dinar još oslabiti.
Narodna banka Srbije je od početka godine prodala više od 1,2 milijarde evra za odbranu kursa, u maju 360 miliona, a u junu više od 250 miliona evra.
Privrednici smatraju da bi centralna banka morala intenzivnije da izlazi na međubankarsko devizno tržište, odnosno da kurs bude stabilniji, sa mnogo manje oscilacija .U sadašnjoj situaciji kurs im stvara gubitke, a i sve su veća kašnjenja u otplati kredita. Prema podacima Kreditnog biroa, kašnjenja u otplati zajmova privrede su premašila 12 odsto. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši