Fokusiranje Evrope na smanjenje deficita “apsolutno pogrešno”

TORONTO,  Fokusiranje Evrope na smanjenje deficita je “apsolutno pogrešno”, kaže predsjednik Argentine Kristina Fernandez, podsjećajući na iskusto njene zemlje sa mjerama štednje u vrijeme velike krize 2001. godine.

        U intervjuu za agenciju Rojters Fernandezova je upozorila evropske države u vezi sa mjerama štednje podsjetivši da je Argentina takođe smanjila plate radnicima u javnom sektoru i da se sve okončalo bankrotom države.

         Fernandezova smatra da će smanjenja potrošnje u Evropi pogoditi ekonomski rast, smanjiti prihode vlade i pogoditi sposobnost države da otplati dug.

        “Težište i način rješenja problema je apsolutno pogrešan”, rekla je Fernandezovau Torontu gdje učestvuje na sastanku lidera 20 najvećih svjetskih ekonomija /G20/.

         Evropski dužnički problemi natjerali su Grčku i Španiju da prihvate bolna smanjenja potrošnje.

        G20 pokušava da postigne sporazum o brizini smanjenja državnih deficita, načinima jačanja banaka kako bi se oduprle naletu nove krize i usklađivanja finansijske reforme.

        Argentinska vlada je smanjila potrošnju u vrijeme recesije 2001. godine što je samo produbilo ekonomske muke zemlje.

        U isto vrijeme država je odbila da devalvira valutu, koja je određena dolarom. To je samo otvorilo vrata propasti valute što je dovelo do rekordnog duga od 100 milijardi dolara i velike nezaposlenosti kada je svaki četvrti Argentinac bio nezaposlen.

        Fernandezova kaže da će privreda Argentine ove godine zabilježiti rast veći od pet odsto i da zemlja osjeća da nema potrebe da žuri da se vrati na međunarodna tržišta.

        “Za nas povratak na tržišta kapitala nije tako bitan”, rekla je Fernandezova.

Comments

Jedan komentar na na “Fokusiranje Evrope na smanjenje deficita “apsolutno pogrešno””

  1. brkoug Avatar
    brkoug

    Svaka čast Kristini Fernandez predsjednici Argentine.Kristina Fernandez, redsjednica Argentine, iznosi iskustvo Argentine koja je poštivajući zahtjeve MMF-a 2001. godine bankrotirala, da bi nakon njenog odbijanja daljeg poštivanja preporuka MMF-a Argentina postala članica 20 razvijenih država, sa natprosječnim stabilnim privrednim rastom. Danas je trn u oku svjetskoj finansijskoj oligarhiji koja preko MMF-a bezobzirno potčinjava mnoge zemlje svojim interesima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts