CIRIH, Interesovanje evropskih bogataša za švajcarske finansijske institucije je ove godine primjetno poraslo.
Do rasta interesovanja je došlo iako je ova zemlja nedavno usvojila zakon o dostavljanju podataka o klijentima UBS banke američkim poreskim službama.
Analitičari smatraju da investitori s razlogom vjeruju u talenat švajcarskih bankara za upravljanje sredstvima, kao i u stabilnost lokalne ekonomije i valute.
Švajcarske finansijske institucije su zadržale zvanje najsigurnijih na svijetu, bez obzira na krizu. Prema podacima “Boston Consulting Group”, prošle godine su švajcarske banke “čuvale” oko 27 odsto (1,6 biliona evra) svjetskih depozita VIP-klijenata, isto koliko i 2007. godine, prije početka globalne recesije.
Švajcarske banke sem toga uspješnije upravljaju povjerenim sredstvima od svojih konkurenata iz evrozone. Švajcarski bankari su prošle godine svojim klijentima zaradili u prosjeku 1,4 miliona evra na svaku milijardu, što je za 14 baznih poena više od ostalih evropskih banaka.
Ovakav “prebjeg” privatnog kapitala u Cirih i Ženevu analitičari povezuju sa padom kursa evra, koji je u odnosu na švajcarski franak skliznuo od početka godine za osam odsto. Na prebacivanje kapitala u Švajcarsku, investitore je podstakla i majska odluka njemačkog regulativnog tijela “BaFin” da zabrani neosigurane transakcije. Tada je prema podacima “BNP Pariba” za nekoliko sati na švajcarske depozite “leglo” 9,5 milijardi dolara.
Bjekstvo evropskog kapitala u Švajcarsku će se, kako predviđaju eksperti, nastaviti i ubuduće zbog teškog finansijskog stanja većine zemalja evrozone, prinuđenih da zbog budžetskog deficita smanjuju troškove i povećavaju poreze, kao i zbog oscilacije kursa zajedničke evropske valute.
Za razliku od većine zemalja evrozone, finansijska situacija Švajcarske je solidna na šta ukazuje i prošlogodišnji budžet, koji je ostao u plusu (0,7 odsto bruto domaćeg proizvoda), dok za ovu godinu vlada prognozira deficit od 1,2 odsto BDP.
Prosječan deficit budžeta zemalja evrozone je prema podacima Evropske komisije prošle godine iznosio 6,3 odsto BDP, a u ovoj godini mogao bi da poraste na 6,6 procenata. Švajcarska tako ostaje jedna od finansijski najstabilnijih zemalja Evrope. Tanjug
Komentariši