SARAJEVO, Nelegitimna Skupština Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH, na čije je nezakonito formiranje ukazala i upravna inspekcija Ministarstva pravde BiH, ima samo jednog nespornog delegata od njih 18 koji se biraju ispred kolektivnih članova.
Jedini nesporni delegat je Nedret Kikanović, koga je kandidovala Privredna komora Tuzle.
Od preostalih 17, tri delegata nisu kandidovale firme, odnosno institucije, kako je navedeno na Skupštini – Brunu Bojića nije kandidovao ”Sarajevki kiseljak” iz Kiseljaka, Aleksandra Preradovića nije kandidovala firma “MGM mind” iz Mrkonjić Grada, a Dalibora Misiraču Univerzitet PIM iz Banjaluke, saznaje Srna iz izvora bliskih STK.
Kandidatura ostalih delegata u Skupštinu STK sporna je zbog toga što firme ili institucije koje su ih kandidovale ili nisu kolektivni članovi Komore ili se njihova kandidatura dovodi u pitanje zbog sukoba interesa.
Srnin izvor navodi da sporna Skupština nepotrebno obiluje naučnim radnicima iz oblasti obrazovanja, kojih je osam, jer oni mogu da djeluju kroz Savjet eksperata STK koji se sastoji od 20-ak doktora nauka iz raznih oblasti privrednog života.
Na oglas za izbor delegata bilo je kandidata koje su predložile privredne komore iz Federacije BiH, te Brčko distrikta koje nije izabrala Komisija za izbor i imenovanja, a koju je formirao tadašnji predsjednik STK Mahir Hadžiahmetović.
Prema istom izvoru, očigledno je da su u Skupštinu birani poželjni i probrani, oni “koji neće postavljati pitanja”, a uvijek će biti spremni “bjanko” dići ruku i glasati za bilo koji predmet “inspiratora” nezakonitih izbora, što im je i bio cilj.
Način izbora i strukture Skupštine STK BiH predviđen je zakonom i čine je 60 delegata, predstavnika preduzeća ili kolektivnih članova Komore.
Od ovog broja 70 odsto, ili 42 delegata, koji predstavljaju izbornu bazu ”A”, biraju direktni, izvorni članovi STK BiH, a to su preduzeća, banke, osiguravajuća društva i druga pravna lica iz BiH registrovana za obavljanje poslova sa inostranstvom.
Izvor navodi da preostalih 30 odsto ili 18 delegata, koji predstavljaju izbornu bazu ”B”, treba da predstavljaju predstavnici kolektivnih članova, a to su prema zakonu Privredna komora Republike Srpske, Privredna/gospodarska komora Federacije BiH i Privredna komora Brčko distrikta.
Statutom je propisano da i neki drugi subjekt može postati pojedinačni ili kolektivni član Komore, i to naučno-istraživačke i obrazovne institucije, udruženja građana koja u svojoj registraciji imaju privredne djelatnosti, savezi, interesne asocijacije, fondacije, zadužbine i druge organizacije koje obavljaju djelatnost od značaja za privredu.
Da bi postali članovi Komore, ovi subjekti moraju odlukom izraziti interesovanje za članstvo u STK. O prijemu u članstvo odlučuje Upravni odbor STK koji od 1. jula 2002. godine nikada nije donio odluku o prijemu bilo kojeg subjekta iz ovih djelatnosti u članstvo u Komoru.
Kolektivni članovi STK mogu biti i privredne komore organizovane na teritorijalnom principu – 10 kantonalnih privrednih komora iz FBiH i pet regionalnih privrednih komora iz RS.
Prema statutu, ove komore zajedno sa STK, dvije entitetske i komorom Brčko Distrikta čine Međukomorski savjet, tako da se njihovo kolektivno članstvo podrazumijeva. STK BiH nema drugih kolektivnih članova, osim navedenih 18 komora, koje su po osnovu zakona ili po osnovu statuta kolektivni članovi.
Na konstitutivnoj sjednici ove nelegitimne skupštine, koja je održana 8. juna, a koju je sazvao tadašnji predsjednik STK BiH Mahir Hadžiahmetović, za predsjednika je izabran Džemail Vlahovljak, a za potpredsjednike Ruža Sopta i Ranko Bakić.
Ova skupština je 23. juna izabrala Veselina Poljaševića za predsjednika, a Brunu Bojića i Amira Zukića za potpredsjednike STK za period od 2010. do 2014. godine. Izabrani su i članovi Upravnog i Nadzornog odbora.
Komentariši