BERLIN, U Njemačku je prošle godine uvezeno 7,6 miliona tona otpada za koji je potrebna posebna dozvola, saopštio je Savezni ured za životnu okolinu.
To je 700.000 tona više nego 2008. Za najveću njemačku ekološku organizaciju, Savez za zaštitu prirode, ti podaci pokazuju da je Njemačka postala đubrište Evrope.
Međutim, Savezno udruženje za sekundarne sirovine i preradu otpada izričito podržava trgovinu građevinskim šutom, zagađenom zemljom i opasnim sitnim smećem i ističe da Njemačka ima širom svijeta najmodernija postrojenja za odlaganje i preradu smeća.
To udruženje smatra da je prerada smeća, koja se u Njemačkoj odvija na najvišem tehnološkom nivou, mnogo bolja opcija nego lagerovanje na deponijama ili spaljivanje u zastarjelim postrojenjima.
Njemačka postrojenja za preradu smeća odlično i zarađuju na uvoznom otpadu, a pored toga, da njega nema, kapaciteti na više mjesta u Njemačkoj bi bili neiskorišćeni.
Prije 10 godina Njemačka je godišnje uvozila nešto manje od milion tona smeća, saopštio je Savezni ured za životnu okolinu. Sada je ta količina skoro osam puta veća.
Ta savezna ustanova razlikuje 839 vrsta otpada, a 405 od toga spada u smeće čije odlaganje i prerada moraju da podležu posebnoj kontroli.
Najveći dio uvezenog otpada koji se prerađuje u Njemačkoj otpada na zagađeno zemljište, potom azbestni otpad i drvenariju premazanu lakom ili bojom.
Prošle godine je uvezeno i 1,6 miliona tona građevinskog šuta nastalog tokom gradnje 6,7 kilometara dugačkog tunela u austrijskom Bregencu. Prerađeni šut se u Njemačkoj koristi za rekultivisanje zatvorenih šljunkara.
Istovremeno, porasla je količina i uvezenog otpada za koji nije potrebna posebna dozvola, a to su staro staklo, metal, plastika i papir.
Najveći dio uvezenog otpada dolazi iz Holandije, Francuske, Italije, Austrije i Poljske.
Udruženje za sekundarne sirovine i preradu otpada očekuje da će narednih godina količina uvezenog otpada da raste, a veliko zanimanje je prije svega u zemljama istočne i jugoistočne Evrope gdje nema savremenih postrojenja za preradu smeća. Beta
Komentariši