BEOGRAD, Predsjednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović kaže da bi bilo realno da grijanje poskupi sa 60 na 77 dinara po kvadratnom metru.On je najavio da će određeni broj toplana u Srbiji zatražiti takvo poskupljenje.
“Dobar deo zahtjeva toplana da grijanje poskupi već postoji kod lokalnih samouprava, koje odobravaju poskupljenje grijanja, a očekujemo da će još neke toplane zatražiti povećanje cijena toplotne energije”, rekao je Stojanović.
On je napomenuo da u Srbiji postoji veliki raskorak između cijena toplotne energije i cijena energenata, koje stalno rastu, i naveo da su cijene grijanja u Srbiji trenutno u prosjeku oko 60 dinara po kvadratnom metru, a da bi, zbog rasta cijene energenata, trebalo da iznose oko 77 dinara po kvadratu.
Stojanović je naveo da toplane za isporučene energente trenutno duguju oko 9,1 milijardu dinara, zbog nemogućnosti da naplate dugove za grejanje, ali i dodao da očekuje da će, i pored problema sa kojim se toplane suočavaju, naredna sezona grijanja u Srbiji uspješno započeti.
“Sve nadležne smo upozorili sa tom situacijom i očekujemo da ćemo početkom septembra naći rješenje, kako bi uspješno i na vrijeme počela sezona grijanja u Srbiji”, rekao je Stojanović.
On je ocijenio da lokalne samouprave snose dio odgovornosti za uspješan početak sezone grijanja. Kako je rekao, ako ne mogu da odobre poskupljenje grijanja, onda treba da plate dugove prema toplanama iz svog budžeta.
Stojanović je naglasio da se toplane zalažu za dugoročno rješenje tih problema, koji bi mogli biti riješeni kada bi cijenu toplotne energije u Srbiji obračunavala Agencija za energetiku, kao nezavisno regulatorno tijelo, jer se cijena grijanja na taj način određuje u najvećem broju zemalja Evropske unije.
Tada bi, kako je istakao, cijena toplotne energije bila realna i mijenjala bi se u skladu sa promenom cijena energenata. On je dodao da se Udruženje toplana zalaže i za prelazak na naplatu grijanja prema potrošnji, što bi dovelo do racionalizacije u potrosnji toplotne energije.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije rekao je i da će ove godine u remonte toplana i njihovu pripremu za sljedeću sezonu grijanja biti minimalno investirano jer, kako je kazao, postoje toplane koje jedva mogu od svog priliva naplate da plate račune za isporučene energente.
To su, prema njegovim riječima, toplane u Trsteniku, Boru, Majdanpeku, Novom Pazaru, Priboju i drugim gradovima, koje su i tokom prošlogodišnje sezone grijanja imale probleme sa isporukom energenata. Tanjug
Komentariši