BEOGRAD, Grupacija za visokogradnju Privredne komore Srbije (PKS) traži od države da uvede kategoriju minimalne ekonomske cijene izgradnje.
Oni zahtijevaju da država ne ugovara poslove po damping cijenama, koje ekonomski nisu opravdane.
Predsjednik grupacije Goran Dugandžija kaže da bi uvođenje minimalne cijene rada, kao osnova za minimalnu ekonomsku cijenu izgradnje, imalo pozitivne efekte na finansijsku disciplinu i smanjenje “sive ekonomije” i da bi moglo da bude preporuka investitorima.
Dugandžija je naveo da u urgentne mjere koje predlažu građevinari spada i hitno izmirenje duga države prema građevinskim kompanijama, donošenje Zakona o lizingu nepokretnosti, da bi se podigla tražnja za stanovima i osnivanje Garancijskog fonda koji bi pruzao garancije na osnovu neaktivne državne imovine.
Taj fond bi poslovnim bankama garantovao učešće građevinskih preduzeća u projektima koji se finansiraju iz budžeta i pružio garanciju bankama sa kojima bi se ušlo u reprogramiranje dugova građevinskih preduzeća kod bankarskog sektora.
Fond bi mogao da bude u funkciji posebnih državnih programa za pomoć građevinskim kompanijama, a tokom vremena bi mogao da preraste u investicionu banku građevinske industrije, rekao je Dugandžija.
Na osnovu ugovora sa državom i Garantnim fondom ušlo bi se u proces reprograma dugova prema bankama i oslobađanja datih kolaterala – zaloga na opremi i mehanizaciji građevinskih firmi.
Istovremeno, prema planu Grupacije za visokogradnju, građevinske firme reprogramiraće obaveze tako što će davati državi garancije na opremi koja će biti oslobođena kolaterala i upisivati državi udio vlasništva nad firmom. Tokom izvođenja građevinskih radova firme sa obavezom prema državi iz svoje neto zarade isplaćivaće svoje dugove. Tanjug
Komentariši