BEOGRAD, Svako četvrto preduzeće u Srbiji kasni sa otplatom kredita, a u prva četiri mjeseca broj onih koji ne plaćaju obaveze na vrijeme veći je za 11 odsto.
Da bi naplatili ono što su prodali, privrednicima u Srbiji potrebno je 129 dana. Ipak, najveći dužnik je sama država.
Iako je dug prema preduzećima od početka godine do sada smanjen za nekoliko stotina miliona evra, obaveze države prema privredi su u ovom trenutku, prema javnim podacima oko milijardu i sto miliona evra.
“Ja sam čovek iz privrede, ja tačno vidim gdje je problem. Problem je u tome što je priča kako sada treba da izgleda srpska privreda neodrživa. Tu se nešto mora drastično promjeniti”, kaže vlasnik MK komerca, Miodrag Kostić.
Slobodan Vučićević iz Droga Kolinske navodi da u srpskoj privredi ima velikih problema.
“Osjeća se pad kupovne moći stanovništva. Smanjuju se prihodi i profitabilnost, kurs u značajnoj mjeri utiče i na pad kupovne moći i na poslovanje preduzeća. Nažalost, moram da konstatujem da je situacija teža nego prošle godine“, navodi Vučićević.
Poseban problem je što realnu privredu opterećuju dugovanja odnosno potraživanja između samih firmi. U vrtlogu međusobnog odnosa mnogo je kompanija, i ta dugovanja i obaveze su oko jednu i po milijardu evra.
Država je do sada, preko kredita za likvidnost upumpala 730 miliona evra koje je iskoristilo oko 10 hiljada preduzeća.
„Ta mjera je i prošle i ove godine pomogla našoj privredi da u uslovima krize opstane i lakše se izbori sa uslovima koji važe na tržištu, da prežive u uslovima krize i da spremni dočekaju kraj krize, odnosno mnogo spremniji nego što su bili“, kaže Nebojša Ćirić, državni sekretar Ministarstva ekonomije Srbije.
Stručnjaci smatraju da to nije dovoljno, a da ni veća količina novca ne bi rješila problem.
„Kada govorimo o likvidnosti primarni problem je u preduzećima. Sa druge strane, država treba da obezbjedi potreban nivo monetizacije, odnosno dovoljnu količinu novca u opticaju. Ako bi smo sada problem nelikvidnosti pokušali da rješimo monetizacijom bili bi u sledećem problemu, to bi generisalo inflaciju“, kaže dekan Fakulteta za ekonomiju finansije i administraciju Nebojša Savić.
Od januara do maja u Srbiji ugašeno je nešto manje od 1.400 preduzeća, što je za 1,6 odsto više nego u istom periodu lani, pokazuju podaci Republičkog zavoda za razvoj Srbije. B 92
Komentariši