SPLIT, Željko Kerum nikako da javno prizna da već rasprodaje svoje poslovno carstva. Uporno ponavlja da ‘još nije odlučio, te da je moguće da trgovinu prepusti Narodnom trgovačkom lancu’ u kojem ima 25 odsto udjela, iako je na svim trgovinama Kerum u Dubrovačko-neretvanskoj županiji novi vlasnik Tomislav Mamić prije dva mjeseca stavio natpis Tommy. O prodaji 13 trgovina u metropoli Kerum razgovara sa Đurom Gavrilovićem, vlasnikom Dinove-Dione, a neke u Dalmaciji i zaleđu prepustiće Josipu Milaviću, vlasniku Studenca.
Je li Kerum u politiku otišao radi bankrota što špekulira dio medija ili je nakon uspjeha u preduzetništvu poželio dokazati da zna plivati i u politici, odgovor bi uskoro mogao biti poznat. Trgovački lanac uveo je među deset najvećih na hrvatskom tržištu. Da je ostao samo u tom biznisu, vjerojatno bi danas bio još bliže vrhu liste. Zalutao je u više oblasti od kojih bi ga hotelijerstvo moglo skupo koštati.
Hotel Marjan kupio je 2005. za 170 miliona kuna. Govorio je da će u hotel investirati 130 miliona evra. Već je dvaput najavljivao otvaranje koje bi trebalo biti krajem 2010. Izostanak iz kompanije radi politike, kažu poznavaoci, ostavilo je trag na poslovanju trgovine. Marjan se pretvorio u rupu bez dna, a bivša supruga navodno je uz Joker tražila i poveći iznos gotovine.
Da bi namaknuo sredstva Kerum je, tvrde upućeni, krenuo u rasprodaju. Pojedinim lokacijama srušio je cijenu na 60-70 odsto vrijednosti. Na listi su mnoge nekretnine, među njima bivša tvornica Nada Dimić u Zagrebu, vile na Tuškancu, zemljišta na otocima.
Osim kompanije Kerum-ing, sve ostale su lani imale pad prihoda, većina i gubitke. Budući da bankari više nisu široke ruke, ceh ostalih kompanija podmiruje trgovački lanac. Lani je dao 322 miliona kuna kredita društvu Neva Kerum za Marjan. Dobavljačima je na izmaku 2009. dugovao 269,9 miliona kuna (potraživao 53 miliona), a obaveze po kreditima i leasingu iznosile su 918 miliona kuna.
Komentariši