Istraživanja nafte u RS počinju ove godine

BANJALUKA, Istraživanja nalazišta nafte u Republici Srpskoj, koja će raditi zajedničko preduzeće Naftne industrije Srbije (NIS) i ruske kompanije “Njeftegazinkor” počeće ove, a završiti 2013. godine, poslije čega se očekuje podnošenje zahtjeva za dodjelu koncesije za eksploataciju.
 
Potvrdila je ovo “Glasu Srpske” portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović.
Ona je kazala da bi u slučaju dobrih rezultata istraživanja, eksploatacija nafte i gasa u Republici Srpskoj mogla da počne već 2014. godine.
– Maksimalna količina proizvodnje na nalazištima biće dostignuta do 2020. godine i trebalo bi da iznosi do milion tona godišnje – kazala je Vukašinović i naglasila da će se nalazišta nafte u Srpskoj istraživati na četiri lokacije u tri basena i to u posavskom, tuzlanskom i loparskom.
Vukašinović je istakla da nedavno potpisani Memorandum o saradnji NIS-a i “Njeftegazinkora” predstavlja iskorak na polju korišćenja energetskih resursa kojima raspolaže Republika Srpska, a koji će doprinijeti jačoj energetskoj sigurnosti i nezavisnosti RS.  
Dodala je da će investicije u geološko-istraživačke radove u početnoj fazi iznositi oko 20 miliona dolara, te da će ukupna vrijednost projekta biti od 130 do 150 miliona dolara, što će zavisiti od rezultata istraživanja.
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS podsjećaju da su na području BiH od 1973. do 1991. godine rađena obimna naftno-geološka istraživanja u dva odvojena projekta, odnosno u projektu sjeverna Bosna i projektu Dinaridi. Na osnovu prvog projekta urađen je i elaborat o klasifikaciji i kategorizaciji rezervi nafte, kondenzata i prirodnih gasova područja sjeverne Bosne, koji je potvrdio da rezerve sjevernog dijela RS iznose 55,14 miliona barela nafte.
Republika Srpska ne raspolaže sopstvenim izvorima nafte, koju u potpunosti uvozi, a trenutni kapacitet prerade Rafinerije nafte Brod iznosi 1,2 miliona tona sirove nafte godišnje.  Sa tom količinom rafinerijski kapaciteti mogu da zadovolje oko 80 odsto tržišta BiH.
Iz Ministarstva dodaju da je u Rafineriji u toku rekonstrukcija postrojenja, a po završetku investicija prerađivački kapaciteti Rafinerije dostići će maksimalnih 4,2 miliona tona sirove nafte.   
Zajedničko preduzeće
Aleksandra Vukašinović je podsjetila da su 16. jula rukovodstvo NIS-a i “Njeftegazinkora”, koji je i većinski vlasnik Rafinerije nafte Brod, u Banjaluci osnovale zajedničko preduzeće za istraživanje i proizvodnju nafte u RS, čije je sjedište Istraživanja nafte u RS počinju ove godine.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts