BiH ne može pomoći ugroženim radnicima

SARAJEVO,  Institucije BiH ne mogu pomoći bh. radnicima u Sloveniji čija prava krše slovenački poslodavci, a dalje zloupotrebe trebalo bi da spriječi sporazum o zapošljavanju, koji bi između dvije zemlje mogao biti potpisan u septembru.
Zamjenik ministra civilnih poslova BiH Senad Šepić kaže da ne znaju da li i koliko u Sloveniji ima bh. radnika čija prava krše tamošnji poslodavci, te da ne mogu reagovati, jer nemaju zvaničnu predstavku o tome. Napomenuo je da se nedavno 37 državljana BiH, koji su se vratili sa rada iz Slovenije, organizovalo i podnijelo tužbe zbog kršenja njihovih prava i da to može biti smjernica ostalima kako da se ponašaju.
Četrdesetak radnika iz Bosanske Krajine koji su se vratili iz Slovenije prošli mjesec je protestovalo u Sarajevu tražeći od bh. i slovenačkih vlasti zaštitu svojih prava. Tada su upozorili da su radili po 12 sati dnevno za 600 eura mjesečno koje im poslodavci nisu isplaćivali redovno, da su imali jedan obrok dnevno i živjeli u katastrofalnim uslovima. Istakli su da je hiljade bh. građana radilo i još radi u Sloveniji u ovakvim uslovima.
“Slovenija je u završnoj fazi donošenja novog zakona o zapošljavanju radnika iz inostranstva i to će osigurati da se ovo što se desilo ne ponovi. U septembru bi trebalo da bude usaglašen tekst sporazuma o zapošljavanju bh. radnika u Sloveniji. Time će se osigurati da poslodavac može primiti radnika ako obezbijedi sredstva za doprinose i da se svi zapošljavaju preko državnih agencija za rad i zapošljavanje, jer je bilo mnogo slučajeva rada na crno, a ljudi su odlazili u Sloveniju preko privatnih agencija”, kazao je Šepić.
Esad Kapić, jedan od predstavnika radnika koji su nedavno protestovali u Sarajevu, tvrdi da se u Sloveniji desilo organizovano iskorištavanje radnika, te da je Ministarstvo civilnih poslova BiH nedovoljno aktivno kako bi ih zaštitilo.
“Ne može se rješavati budućnost, dok se ne raščisti prošlost. Naš je protest bio opomena. Dat je rok do 15. septembra da nam budu isplaćene plate i da dobijemo vlastite radne dozvole. U protivnom smo sa šatorima i u većem broju u Sarajevu. Ako se ne izborimo za naša prava, bar ćemo se izboriti za budućnost”, dodao je Kapić.
U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH ne znaju koliko ima bh. radnika koje slovenački poslodavci zloupotrebljavaju. U ovoj ustanovi ističu da radnicima koji su se vratili u BiH ne mogu pomoći da naplate plate i doprinose.
“Upoznati smo s problemom u Sloveniji. Mi samo koordiniramo aktivnosti i za svaki problem koji radnici imaju treba da se obrate Ambasadi BiH u Sloveniji. Problem je što naši radnici ne znaju da imaju ista prava kao slovenački i da se za pomoć mogu obratiti Ambasadi, inspekciji rada, sindikatu… Imamo protokol o saradnji sa Službom za zapošljavanje Slovenije i nema problema tamo gdje su naše službe posredovale u zapošljavanju”, tvrdi Asim Ibrahimagić, pomoćnik direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Kazao je da je prije nešto više od mjesec održan sastanak predstavnika Ambasade BiH u Sloveniji i slovenačkog Ministarstva vanjskih poslova zbog kršenja prava bh. radnika, te da je dogovoreno da bude zakazan novi sastanak na kojem bi bili i predstavnici slovenačkog MUP-a, Ministarstva rada i Inspekcije rada kako bi se riješili problemi.
U Ambasadi BiH u Sloveniji juče su kazali da ne mogu davati izjave bez saglasnosti ambasadora Zdravka Begovića, koji je na odmoru.  Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts