BEOGRAD, Kosovo i Metohija nisu samo srpski mit i istorija. Ogromna ulaganja, u proteklih pola vijeka, za šta su se odricali i građani iz najsiromašnijih dijelova republike, neprocjenjivo su bogatstvo države Srbije, danas oteto i u najvećem dijelu rasprodato. Najprije međunarodna uprava, a potom i privremene prištinske vlasti obespravile su Srbiju da upravlja tim bogatstvom.
Trepčom i rudnicima (ima ih oko 30), željeznicom, aerodromom, PTT-om, energetskim sistemom, NIS Petrolom, “Telekomom”, vojnom imovinom, zdravstevnim, prosvjetnim i kulturnim zdanjima. A da bude još veći apsurd, Srbija, ne upravlja svojom imovinom na KiM, ali plaća kredite i kamate, zadužene svojevremeno kod svjetskih banaka, kako bi svoju južnu pokrajinu učinila bogatijom i udobnijom za život svih njenih građana.
Procjena koju je sačinilo više ekspertskih timova ekonomista, finansista i privrednika doseže više desetina milijardi evra.
Veselin Kočanović, šef grupe za privredu i ekonomski razvoj Ministarstva za Kosovo i Metohiju, na molbu “Novosti” dostavio nam je konkretne pokazatelje koji potkivaju procjene stručnjaka:
U državnom vlasništvu, s druge strane administrativne linije, je oko 24.500 hektara poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta, više od 1,4 miliona kvadratnih metara službenih zgrada, 145.000 kvadrata poslovnih i 25.000 kvadrata stambenih zgrada, 4.000 kvadrata posebne namjene i 750.000 kvadratnih metara drugih građevinskih objekata – sve oteto, dijelom rasprodato ili zarobljeno.
– Knjigovodstvena vrijednost imovine “Željeznica Srbije” na Kosovu i Metohiji, računajući infrastrukturu i vozna sredstva, prelazi 206 miliona evra, dok je tržišna vrijednost višestruko veća – objašnjava Veselin Kočanović iz Ministarstva za Kosovo i Metohiju.Imovina nekadašnjeg NIS Petrol-Jugopetrola je zauzeta. Ovo preduzeće je do 1999. godine u svom vlasništvu imalo 31 objekat,ali su odlukom Unmika uzurpirani i formirano je novo preduzeće Kosovo-Petrol.
– “Telekom Srbija” je pretrpio velike meterijalne gubitke uslijed protivzakonitog isključivanja i uništavanja radio-baznih stanica i druge telekomunikacione opreme, ali po osnovu oduzete imovine, izgubljene dobiti, oduzetih prava i obaveze isplaćivanja ličnih dohodaka raseljenim radnicima ovog preduzeća – dodaje Kočanović. – “Srbijašume” na Kosovu i Metohiji vlasnik su 338.183 hektara zemljišta. Problem je i neriješeno pitanje imovine fizičkih lica koja i dalje nije u posjedu zakonitih vlasnika. Uzurpiran je veliki broj katastarskih parcela obradivog zemljišta, livada i šuma, čiji su vlasnici Srbi i čija je velika materijalna vrijednost.
Prodato je nekoliko stotina srpskih preduzeća. U ovoj, treba li reći protivzakonitoj, trgovini, privremena vlada u Prištini je zaradila oko 382 miliona evra! Za njen račun rasprodaju srpske imovine obavljala je, do 2008, Kosovska povjerilačka agencija, kojoj je mandat za ovaj posao 2002. godine poverio Unmik, ali ni posle 2008. godine nije stavljena tačka na rasprodaju. Posao je, prema planu Martija Ahtisarija, nastavila Kosovska privatizaciona agencija. Ahtisari je, u svom planu precizirao: sva imovina pripada Kosovu!
Plaćamo i kredite
Spoljni dug Kosova preuzela je Srbija. On je do prošle godine iznosio 1,18 milijardi dolara. Svjetska banka je Republici Srbiji tokom 2009. godine otpisala oko 550 miliona dolara spoljnog duga Kosova. – Spoljni dug je tako sa 1,7 milijardi dolara iz 2001. godine smanjen na 1,18 – kaže Kočanović. – Otpisano je oko 500 miliona dolara na ime potraživanja Pariskog i Londonskog kluba povjerilaca i iz budžeta Srbije je otplaćeno 130 miliona dolara. Poslije najnovije odluke Svjetske banke da otpiše još 550 miliona, spoljni dug Kosova, koji je na teretu Srbije, iznosi oko 630 miliona dolara. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši