Evro prazni rafove

BEOGRAD, U rafovima apoteka nema pojedinih lijekova koji se masovno upotrebljavaju, recimo za snižavanje povišene temperature, ali ni nekih citostatika i preparata za cirkulaciju… Apotekari strahuju da je to samo najava nestašice, koja bi mogla da nastane od oktobra, ako se u međuvremenu cijene lijekova ne usklade sa rastom kursa evra.
Naime, sadašnji cjenovnici obračunati su prema kursu od 99,65 dinara za evro, a srednja vrijednost evropske valute odavno “gazi” 106 dinara.
– Nema “ambola”, “febriceta”, “paracetamola” – referiše Dragutin Rajevac iz Saveza privatnih apoteka Srbije. – Ambol košta samo 22,90 dinara u pakovanju od 10 tableta po 300 miligrama i proizvođačima se vjerovatno ne isplati da ga proizvode po toj cijeni. Nestalo je i antibiotika “baktrim”, “sorkoseril ampula” za cirkulaciju, zatim “tiogama” i “milgama” koji koriste oboljeli od dijabetesa i neuropatija. Nema ni kreme za terapiju raka kože “efudeks”. Država je toliko snižavala cijenu da ova krema kod nas sada košta 300-400 dinara, a u Njemačkoj 50 evra, i razumljivo je što je nema.
Rajevac upozorava i na nestašicu citostatika: “fluororucila”, “vinkristina”, “vimblastima”, “metotroksata”, “citoksana”…
– Čim pacijenti traže ove lijekova kod nas to je signal da ih u bolnicama nema, ili su zalihe pri kraju – uvjeren je Rajevac. – Snabdijevanje lijekovima još nije kritično, iako nekih medikamenata nema, ali kada se poslije povratka sa odmora poveća pritisak na apoteke, bojim se rafovi će biti sve prazniji.
Uvoznici po ovim cijenama očigledno nisu spremni da dopremaju veće količine lijekova, jer niko nije lud da prodaje ispod uvozne cijene i pravi sebi gubitak. Iako to nije popularno lijekovi će morati da poskupe da bi se sačuvala stabilnost tržišta.
Računica proizvođača
Proizvođači lijekova preračunavali su se još kada je evro u junu dostigao 104 dinara, i čekali su da vide da li će se nastaviti rast evropske valute pa da podnesu zahtjev Vladi Srbije za korekciju cijena lijekova. Iako se na osnovu ranijeg iskustva očekivalo da će evro u julu i avgustu, kada dolazi dijaspora, da padne, to se nije dogodilo, pa će se među zahtjevima za poskupljenje najvjerovatnije naći i onaj od proizvođača lijekova, koji su već na evru od 104 dinara gubili 3,7 odsto.
Ne zna za nestašicu
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović kaže da njoj nije poznato da postoje nestašice lijekova, ali da je jasno da promjena kursa utiče na povećanje cijena i da je logično da Ministarstvo zdravlja takve odluke razmatra. – Cijene koje ima Republički zavod na listi lijekova u najvećem broju slučajeva mnogo su niže od cijena koje propisuju Ministarstvo trgovine i Ministarstvo zdravlja, a to je posljedica konkurencije među samim proizvođačima. To znači da ima prostora da se prevaziđe do određenog nivoa i ovakav rast kursa – kazala je Vukajlovićeva. Novosti

Comments

Jedan komentar na na “Evro prazni rafove”

  1. James Boban Avatar
    James Boban

    Мислим да је срамота за министра здравља да се ово дешава. Да нема образ ко дебели ђон он би поднео коначно оставку. 10 година је министар здравља, имао је одличне шутеве, али је направио грешке у корацима, што једном професионалцу и хуманисти лекару никада не би смело да се деси.
    Томице буди храбар, стани пред огледало и погледај себи у лице. Видећеш да си старији 10 година од оног скромног Томице Милосављевића који је био одличан лекар. Нажалост мислим да сте јако лош Министар, а што се тиче ваше професионалног звања не бих волео да имам прилике да се уверим, а и када би не дај Боже морао да бира између клинике у Немачкој и Вас одабрао бих Вашу лекарску помоћ, јер сам чуо од људи, Ваших Министре Томице Милосављевићу да сте далеко бољи лекар, али очито да имате проблема за етичношћу, јер више волите да платите Швабама да Вас лече, него што верујете Вашим пријатељима који би Вам безазлену интервенцију на кичми урадили далеко професионалније и при томе бисте уштедели читаву годишњу зараду Министра Владе Републике Србије.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts