BANJALUKA, U protekle četiri godine BiH je napustilo oko 100.000 mladih ljudi zbog nemogućnosti da se zaposle, riješe stambeno pitanje, započnu samostalan život i slično, upozorili su u ponedjeljak u Omladinskom savjetu RS povodom 12. avgusta, Međunarodnog dana mladih.
Milan Grubor, predsjednik ovog savjeta, kazao je da posljednje procjene govore da će samo RS u narednih 40 godina napustiti oko 120.000 mladih ukoliko se nadležni, a posebno opštine ne pozabave ovim pitanjem.
Grubor je kazao da veliki problem u rješavanju pitanja mladih jeste to što opštine nemaju ili, ukoliko imaju, ne sprovode zakonske propise kojima je predviđeno rješavanje pitanja mladih.
“To najbolje pokazuje podatak da od ukupno 63 opštine u RS, njih 35 nema definisanu Omladinsku politiku, što je zakonska obaveza jer je ovim dokumentom definisano na koji način će se rješavati pitanja mladih kao što su, na primjer, zapošljavanje, stambeno zbrinjavanje, socijalni status i slično”, naveo je Grubor.
On je istakao da je još veći problem što neke opštine nemaju predviđen budžet za mlade ili, ako ga imaju, u njega ulazi sve i svašta, pa se izdvaja u namjene koje se ne tiču omladine, već ko zna čega.
“Analizom koju smo proveli došli smo do podataka da je, na primjer, iz budžeta jedne opštine, iz sredstava koja su predviđena za mlade, davane pare da se ide na neke utakmice ili je u jednoj opštini primijećeno da budžet za mlade iznosi 250.000 KM, što je pohvalno, ali kada se izanaliziralo utvrđeno je da su ta sredstva umjesto na zapošljavanje ili stambeno zbrinjavanje otišla na stipendije ili za neki fudbalski klub”, pojasnio je Grubor.
Nikola Baštinac, predsjednik Odbora za pitanja mladih u Narodnoj skupštini RS, kazao je da opštine koje imaju Omladinsku politiku, ona je prepisana, pa se i tom dokumentu nalazi dosta stvari koje nisu u nadležnosti opština, pa se samim tim ne mogu ni sprovoditi. Nezavisne novine
Komentariši