BEOGRAD, Za nacionalne penzije naučnika u državnom budžetu ni ove godine nema para, za umjetnike se strogo mjeri svaki dinar, ali se za sportiste iz iste te kase izdvaja pola milijarde dinara godišnje! Ukupno 536 osvajača medalja na olimpijadama, svjetskim i evropskim prvenstvima starijih od 40 godina do kraja života primaće nagradu u visini jedne do tri prosječne zarade.
Kriterijumi za njihovu dodjelu su jasni. Ali, takvi da iste pare dobijaju sportisti koji su tokom karijere potpisivali milionske ugovore, pa i danas, za velike honorare, kao treneri sjede na klupama uspješnih timova, kao i šampioni i rekorderi u neprofitabilnim sportovima.
– Jedini kriterijum su priznanja. Svako ko osvoji zlato, bronzu ili srebro na pomenutim takmičenjima ima pravo na nacionalno priznanje. Tu su i rekorderi na istim takmičenjima. A za sve važi, da sport kojim se bave mora da bude olimpijski – objašnjava za “Novosti” Slaviša Zlatanović, državni sekretar Ministarstva za sport i omladinu. – Nemamo ograničen budžet već se za ovu namjenu svake godine odvaja novca onoliko koliko ima sportista koji ispunjavaju kriterijume… Najzaslužniji trenutno primaju oko 110.000 dinara.
Od 2007. godine, kada su počele da se dodjeljuju, starosna granica, objašnjava naš sagovornik, bila je 35 godina. Ali, prošle godine je pomjerena za pet godina, pa sada zaslužni sportisti penzije primaju od četrdesete. Ali, oni koji su je dobili po starom, iako sada imaju 37, dobijaju čekove svakog mjeseca.
Protiv ovakve raspodjele primanja sportistima svojevremeno se pobunio ombudsman Saša Janković. Njegovi argumenti bili su da treba napraviti razliku između onih koji zarađuju mnogo i drugih koji bi od te penzije zaista živjeli. Ali, njegov prijedlog nije usvojen.
– Izdvajanja za te penzije nisu mala. Za nekoliko godina postaće ozbiljan udarac za državni budžet – komentariše Saša Janković. – Postoje različiti načini da sportistima odate priznanje za uspjehe, ali ne treba svi oni doživotno da primaju penzije veće od ministarske plate. Jer, na primjer, Vlade Divac je imao značajne ugovore tokom karijere, sada je na čelu Olimpijskog komiteta i još dobija više od 100.000 dinara mjesečno za penziju. I naravno, kada napuni 65 godina dobiće i starosnu penziju, kaže Janković, uz napomenu da je to samo jedan od primjera.
Prema njegovom mišljenju, valjalo bi da se napravi razlika između onih koji imaju druga primanja i drugih koji žive od te nadoknade, kao i između sportista sa ugovorima sa mnogo nula, i njihovih kolega koje su branile boje Srbije na takmičenjima u, recimo, atletici, gimnastici ili plivanju.
Kriterijumi
Eva Ras prima 14.000 dinara mjesečno i s vremena na vrijeme odigra po neku predstavu i njoj se penzija oduzima. Sportisti, sa druge strane, mogu i dalje da zarađuju odlično kao treneri, i njima ostaje državno primanje veće od 100.000 dinara. Možda je po zakonu, ali nije pravedno – ocijenjuje Saša Janković.
Ustavnost
Ustavni sud pokrenuo je prošle godine postupak za ocijenu ustavnosti uredbe kojom se utvrđuju nacionalna priznanja u sportu i kriterijumu za njihovu dodjelu. Taj postupak još nije okončan. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši