Ništa od brzog oporavka

LONDON, VAŠINGTON, Britanska centralna banka revidirala je naniže svoju prognozu privrednog rasta u sljedećih godinu dana, a guverner Banke Mervin King očekuje da će  ekonomski oporavak u Britaniji biti nastavljen  mada će tempo privrednog rasta biti sporiji od očekivanog, dok će inflacija biti iznad željenog nivoa od dva  odsto do 2011. godine.

Da oporavak svjetske privrede posustaje, juče je potvrdila i Američka centralna banka,  ocijenivši da i u toj zemlji opada tempo privrednog rasta.

Britanska centralna banka je, ipak, sa previše optimizma predviđala ekonomsku budućnost zemlje – prenosi Bi-Bi-Si.

Guverner  Mervin King priznao je da će tokom naredne godine oporavak britanske privrede, poslije jedne od najgorih recesija u istoriji, ići sporije nego što se pretpostavljalo prije tri mjeseca.

King je novinarima u Londonu rekao da Banka ostaje pri stavu da će privreda i dalje bilježiti rast, samo što će taj rast biti manji nego što je Banka očekivala.

Guverner je upozorio građane da se spreme za, kako je rekao, “uzburkano more”, jer će inflacija biti veća od predviđene.

Očekuje se da će inflacija ostati iznad željena dva procenta sve do kraja 2011. godina. To je znatno duže nego što se predviđalo u maju.

Kao objašnjenje za veću inflaciju guverner King  naveo je odluku britanske vlade da, u želji da smanji ogromni budžetski deficit zemlje, poveća PDV.

Ali, ima i onih koji primjećuju da je prvobitna prognoza Centralne banke o inflaciji možda ipak bila previše optimistična.

U svakom slučaju, loše vijesti iz Centralne banke stižu u trenutku dok najnovija ispitivanja ukazuju na veliki pad prodaje robe široke potrošnje u Britaniji i pad cijena nekretnina, kao i najveće neraspoloženje među potrošačima za više od godinu dana.

Pročitaj više:  Dobit Unilevera porasla 40 odsto

Da li to znači da britanskoj privredi prijeti drugi krug ekonomske krize – takozvani “dabl dip”?

Ekonomista Džeremi Batston Kar iz brokerske kuće “Čarls Stenli” kaže da to zavisi od toga sa koje strane se gleda.

“Da li nas čeka drugi krug krize ili ne – zavisi od toga da li smatrate da je uopšte i bilo nekog oporavka. Naravno, statistički podaci govore da se ekonomija oporavlja, ali ti podaci mogu da budu i statistička greška, u funkciji nastojanja da se privreda pokrene što je brže moguće. Mislim da većina običnog svijeta jedva da primjećuje neke znakove oporavka” – naveo je on.

Oporavak je na klimavim nogama i u SAD, gdje je Američka centralna banka juče priznala da je tempo privrednog rasta za posljednjih par mjeseci usporen i da neće ispuniti prvobitna očekivanja.

Istovremeno, američko tržište nekretnina je i dalje u krizi, dok je otvaranje novih radnih mijesta posustalo što je po riječima ekonomiste Džeremija Batston Kara “loš znak”.

“Vidjeli smo da je prema posljednjem izvještaju, koji je objavljen krajem prošle nedjelje, došlo do značajnog pada broja novih radnih mjesta. Istovremeno, mnoge firme nastavljaju da otpuštaju ljude, kako bi smanjile troškove i održale profit na nekom nivou. Ako se tako nastavi, i ako, istovremeno, dođe i do pada potražnje na tržištu, onda prognoze nisu dobre ni za SAD  ni za Veliku Britaniju” – upozorava on.

Zanimljivo je, međutim, da danas objavljeni podaci govore da je za posljednja tri mjeseca broj nezaposlenih u Velikoj Britaniji pao za oko 50 000  što znači da u Britaniji trenutno ima oko dva i po miliona nezaposlenih.

Ali, čak ni to nije razlog za optimizam, upozorava visoki ekonomski savjetnik pri investicionoj banci UBS Džordž Magnus. On kaže da “brojke opet varaju”.

Pročitaj više:  Finansijski potres u Americi, propadaju banke

“Meni je taj oporavak privrede oduvjek izgledao samo kao `bandži skok` u provaliji u koju smo upali prošle godine. Mislim da je drugi kvartal u kojem je u Britaniji zabilježen privredni rast od nešto više od jednog procenta bila najviša tačka jednog ciklusa u kojem će stvari od sada ponovo da krenu naniže.

Vidio sam te nove, pozitivne podatke o nezaposlenosti, ali ako u računicu uvrstite i nekih milion ljudi koji su, da bi sačuvali posao, prisiljeni na skraćeno radno vrijeme i sve one kojima se savjetuje da ne traže posao, onda tržište rada izgleda daleko slabije” – objašnjava on.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts