Banja Terme Ozren – dragulj Srpske

PETROVO, Ministar trgovine i turizma Republike Srpske (RS) Predrag Gluhaković izjavio je u Petrovu da je banja Terme Ozren u ozrenskom naselju Kakmuž “dvanaesti biser  Republike Srpska u oblasti zdravstveno-turističkih potencijala”.

Nakon posjete banji Terme Ozren,  Gluhaković je najavio da će Vlada Srpske  vrlo brzo predložiti razvoj zdravstveno-banjskog kompleksa na Ozrenu.

On je najavio  da će ova banja  biti na pravi način promovisana i da će “ovaj veliki turistički potencijal i ljepotica Ozrena postati regionalni zdravstveno-turistički centar, zajedno sa banjom Vrućicom, Dvorovima, Vilinom vlasi, Guberom  i drugim banjama”.

Gluhaković je ocijenio da je ozrenska banja sada samo djelimično iskorištena.

“Ovo što Ozren i Petrovo imaju Republika Srpska  će znati da valorizuje i pretvori u moderan zdravstveno-turistički centar na koji će biti ponosna opština Petrovo, Srpska  i BiH”, rekao je Gluhaković i najavio da će uporedo sa razvojem banje Terme Ozren biti razvijana i poljoprivredne proizvodnje zasnovana na proizvodnji zdrave hrane u klasterima.

Gluhaković je turističkim radnicima i poljoprivrednicima sa Ozrena  poručio da će svi koji budu zainteresovani moći da se uvežu u lanac  proizvodnje zdrave hrane “od njive do trpeze”.

“Samo  dobro organizovani poljoprivrednici mogu da uspiju,  jer neorganizovani i usitnjeni  neće moći da opstanu na tržištu”, poručio je sinoć ministar Gluhaković i naglasio da  očekuje  da će razvojem klasterske poljoprivrede i turizma biti ubrzan razvoj ozrenskih sela, omogućićen  opstanak mladih u njima i njihovo zapošljavanje.

Opština Petrovo ima velike razvojne šanse u turizmu,  koje sama ne može da iskoristi, izjavila je krajem jula ove godine pomoćnik ministra za ugostiteljstvo i turizam Srpske  Jadranka Stojanović.

“Zbog toga je neophodno angažovanje Vlade Srpske da bi ozrenski turistički resursi postali pristupačni turistima iz zemlje i svijeta”, rekla je Srni Stojanovićeva nakon susreta sa opštinskim rukovodstvo i direktorom Opštinske turističke organizacije.

Pročitaj više:  Drveni hotel za Ginisa u Hrvatskoj

Ona je tada naglasila da je Vlada Srpske  prepoznala turističke potencijale Ozrena i da u resornom ministarstvu znaju da je opština Petrovo učinila značajne poteze u razvoju turizma.

“Opština Petrovo ima sve ono što resorno ministarstvo predlaže Turističkoj organizaciji i opštini, od osnovnih strateških planova, do Regulacionog plana za turističke zone”, rekla je  Stojanovićeva.

Načelnik opštine Petrovo Zoran Blagojević izjavio je Srni da Petrovljani sada očekuju konkretne poteze – nalaženje strateškog partnera ili finansiranje ozrenskih turističkih potencijala iz drugih izvora.

“Svjesni smo  da sami ne možemo uraditi mnogo više od onoga šta smo učinili do sada”, naglasio je Blagojević.

Direktor Opštinske turističke organizacije Petrovo Petar Živković poručio je da opština očekuje mnogo od razvoja turističke zone Kaluđerica, ali i od kompleksa termalnih voda u naselju Kakmuž.

“Banja Terme Ozren je opštinsko akcionarsko društvo, a sada smo u prilici da posredstvom  aktivnosti sa Ministarstvom trgovine i turizma  RS postane akcionar i tako omogući nastavak finansiranja razvoja termomineralnog kompleksa u Kakmužu”, rekao je Živković.

Načelnik Odjeljenja za privredu, finansije i društvene djelatnosti  Vukadin Blagojević poručio je da opština Petrovo bez angažmana Vlade Srpske neće uspjeti da iskoristi raspoložive turističke potencijale u opštini Petrovo.

“To se posebno odnosi na rješavanje imovinsko-pravnih odnosa u šumskom području opštine, odnosno u naselju Kaluđerica, za koje je urađen regulacioni plan”, rekao je Blagojević.

Banja je od Doboja udaljena dvadesetak, a od Tuzle pedeset kilometara. Do nje se može doći autom, autobusom iz pravca Doboja ili Tuzle, vozom iz istih gradova, ali i biciklom.

Za termalne vode na Ozrenu zna se dugo, ali dugo nisu ni korištene.

Nalazišta termomineralne vode u zaseoku Slatine u Kakmužu otkrio je 1978. godine akademik Josip Bać. Priznati svjetski stručnjak iz ove oblasti krenuo je tragom austro-ugarskog geologa F. Kacepa koji pominje termomineralne vode u ovom prostoru. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts