BEOGRAD, Ministarstvo trgovine i Unija pekara Srbije nastavljaju danas pregovore o tome kako da cijena hljeba „sava“ ostane nepromjenjena, od 32 do 38 dinara.
Prema ranijem dogovoru, trebalo bi da Robne rezerve pekarima daju pozajmicu od 100.000 tona pšenice, kako bi cijena hljeba ostala nepromjenjena.
Predsjednik pekarskog udruženja Zoran Pralica izjavio je ranije da bi ta pozajmica omogućila da članice Unije cijenu hljeba “sava” od 500 grama zadrže na sadašnjem nivou – u rasponu od 32 do 38 dinara.
On je objasnio da je sa Republičkom direkcijom za robne rezerve načelno dogovoreno da 100.000 tona pšenice bude obezbijeđeno u periodu od šest mjeseci, a da pekari tu pozajmicu vrate u roku od godinu dana.
„Dogovoreno je i da preko naše mreže to brašno distribuiramo pekarima, koji ne bi dizali cijenu hljeba“, dodao je Pralica i istakao da je riječ isključivo o cijeni hljeba tipa ‘sava’ od pola kilograma, od brašna tipa 500, a da je “sve ostalo podložno promjenama cijene”.
Direktor Direkcije za robne rezerve Goran Tasić ranije je rekao da je ta direkcija spremna da Uniji pekara Srbije pozajmi 100.000 tona merkantilne pšenice, ali da pekari moraju da dostave garanaciju da će cijena hljeba “sava” ostati na nivou od 1. avgusta, odnosno manja od 38 dinara.
Ako bude postignut dogovor, pozajmicu treba da odobri Vlada Srbije, a tada će biti detaljnije određeni međusobni odnosi i obaveze.
Podsjetimo, Beogradska pekarska industrija i Klas podigli su cijenu hljeba u prosjeku za 15 odsto, a skuplji hljeb nabavljaju i u Aranđelovcu, i to u prosjeku 10 do 12 procenata.
Zaječarski Žitopromet takođe je najavio da će od subote, 21. avgusta povećati cijenu vekne polubijelog hljeba, sa 25 na 32 dinara, dok žitelji Novog Sada, Niša, Vranja i Kikindehleb kupuju po staroj cijeni. Tanjug
Komentariši