SARAJEVO, Iako su do sada potrošili gotovo pet miliona KM za rješavanje pitanja svog smještaja, iz Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) traže dodatnih 530.000 KM da bi obezbijedili prostor za Radio-frekventni sektor.
Ovo je jedan od razloga što ni pored odluke Savjeta ministara BiH iz prošlog mjeseca sa računa RAK-a nije prebačeno 3,9 miliona KM viška prihoda namijenjenih za digitalizaciju javnih emitera i licencu “Microsoft”.
U RAK-u tvrde da je odluka Savjeta ministara BiH nezakonita jer nije ispoštovan njihov prijedlog raspodjele viška prihoda, po kome će oko 530.000 KM ostati na računu RAK-a da bi kupili novi prostor od oko 150 kvadratnih metara u Ulici Sime Milutinovića u starom jezgru Sarajeva.
U ovoj ulici prošle godine je kupljen poslovni prostor za smještaj fiksne monitoring stanice, gdje je smješten i Radio-frekventni sektor, kome sada treba novi prostor i 530.000 KM, za šta nema odobrenja.
“Smatramo da je odluka Savjeta ministara nezakonita jer nije usvojen naš prijedlog o raspodjeli viška prihoda, za šta su pozitivno mišljenje dali Ured za zakonodavstvo BiH i Ministarstvo finansija i trezora BiH. Nejasno je kako se daju pozitivna mišljenja, a kasnije se usvoji nešto drugo. Moj lični stav je da novac treba prebaciti Vijeću ministara, a kasnije da tražimo ocjenu zakonitosti odluke”, rekao je Vinko Dugonjić, pomoćnik direktora za prava RAK-a.
On je kazao da novac još nije prebačen jer je Kemal Huseinović, generalni direktor RAK-a, na godišnjem odmoru.
Odnosi na relaciji Savjet ministara BiH i RAK nisu na istoj talasnoj dužini, jer osim dugogodišnjeg problema sa davanjem saglasnosti na Huseinovićevo imenovanje, sad je sporna i raspodjela viška prihoda.
Prošle godine u martu Savjet ministara BiH odobrio je 2.250.000 KM od viška prihoda RAK-a iz 2008. godine, od čega je milion bio namijenjen za “izgradnju i opremanje fiksne monitoring stanice u Sarajevu”.
U RAK-u kažu da nisu prekršili ovu odluku Savjeta ministara jer nije bitno da li su kupili ili izgradili poslovni prostor.
“Kupljeni prostor omogućava sve potrebne uslove za smještaj i funkcionisanje monitoring centra. Izgradnja monitoring centra ne podrazumijeva gradnju objekta, nego instaliranje i smještanje opreme i ljudstva u odgovarajuće prostore”, objasnili su iz RAK-a.
Odgovarajući prostor nalazi se u jednoj od najužih ulica u Sarajevu, gdje je problem i parking putničkih vozila, pa se pretpostavlja da oprema neće biti većih gabarita, kako je to predstavljeno na veb stranicama regulatornih agencija u regionu.
Dio viška prihoda iz 2008. godine još nije utrošen jer su sporni imovinsko-pravni odnosi za kupovinu zgrade Regionalne kancelarije RAK-a u Banjaluci. Za monitoring stanice ranije je Evropska komisija donirala 1,1 milion KM, što je RAK evidentirao u svojim izvještajima.
Zgrada u kojoj je smješten RAK u Ulici Mehmeda Spahe u Sarajevu 2004. godine plaćena je 3,7 miliona KM i svojevremeno je SIPA vodila istragu u vezi s ovom nabavkom.
Dugonjić je rekao da nisu utvrđene nikakve nepravilnosti, te da su tada i kasnije sve procedure vođene u skladu sa zakonom.
U ministarstvima transporta i komunikacija, te finansija i trezora juče nismo uspjeli dobiti odgovor da li su pratili provedbu odluka Savjeta ministara, dok su u RAK-u kazali da su o svemu podnijeli izvještaje.
Nezakonitosti
Dok u RAK-u tvrde da je odluka Savjeta ministara BiH o raspodjeli viška prihoda iz 2009. godine nezakonita, u bh. parlamentu tvrde da se isto ponaša i Savjet ministara jer nije ispoštovao njihov zaključak i sav novac prebacio za digitalizaciju.
Prema zakonskim propisima, višak prihoda RAK-a usmjerava se za unapređenje novih tehnologija, a izdvajanje 1,9 miliona KM za plaćanje licence “Microsoftu” ne spada u tu kategoriju. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši