Žele zadržati 530.000 KM za novi poslovni prostor

SARAJEVO,  Iako su do sada potrošili gotovo pet miliona KM za rješavanje pitanja svog smještaja, iz Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) traže dodatnih 530.000 KM da bi obezbijedili prostor za Radio-frekventni sektor.
 
Ovo je jedan od razloga što ni pored odluke Savjeta ministara BiH iz prošlog mjeseca sa računa RAK-a nije prebačeno 3,9 miliona KM viška prihoda namijenjenih za digitalizaciju javnih emitera i licencu “Microsoft”.
U RAK-u tvrde da je odluka Savjeta ministara BiH nezakonita jer nije ispoštovan njihov prijedlog raspodjele viška prihoda, po kome će oko 530.000 KM ostati na računu RAK-a da bi kupili novi prostor od oko 150 kvadratnih metara u Ulici Sime Milutinovića u starom jezgru Sarajeva.
U ovoj ulici prošle godine je kupljen poslovni prostor za smještaj fiksne monitoring stanice, gdje je smješten i Radio-frekventni sektor, kome sada treba novi prostor i 530.000 KM, za šta nema odobrenja.
“Smatramo da je odluka Savjeta ministara nezakonita jer nije usvojen naš prijedlog o raspodjeli viška prihoda, za šta su pozitivno mišljenje dali Ured za zakonodavstvo BiH i Ministarstvo finansija i trezora BiH. Nejasno je kako se daju pozitivna mišljenja, a kasnije se usvoji nešto drugo. Moj lični stav je da novac treba prebaciti Vijeću ministara, a kasnije da tražimo ocjenu zakonitosti odluke”, rekao je Vinko Dugonjić, pomoćnik direktora za prava RAK-a.
On je kazao da novac još nije prebačen jer je Kemal Huseinović, generalni direktor RAK-a, na godišnjem odmoru.
Odnosi na relaciji Savjet ministara BiH i RAK nisu na istoj talasnoj dužini, jer osim dugogodišnjeg problema sa davanjem saglasnosti na Huseinovićevo imenovanje, sad je sporna i raspodjela viška prihoda.
Prošle godine u martu Savjet ministara BiH odobrio je 2.250.000 KM od viška prihoda RAK-a iz 2008. godine, od čega je milion bio namijenjen za “izgradnju i opremanje fiksne monitoring stanice u Sarajevu”.
U RAK-u kažu da nisu prekršili ovu odluku Savjeta ministara jer nije bitno da li su kupili ili izgradili poslovni prostor.
“Kupljeni prostor omogućava sve potrebne uslove za smještaj i funkcionisanje monitoring centra. Izgradnja monitoring centra ne podrazumijeva gradnju objekta, nego instaliranje i smještanje opreme i ljudstva u odgovarajuće prostore”, objasnili su iz RAK-a.
Odgovarajući prostor nalazi se u jednoj od najužih ulica u Sarajevu, gdje je problem i parking putničkih vozila, pa se pretpostavlja da oprema neće biti većih gabarita, kako je to predstavljeno na veb stranicama regulatornih agencija u regionu.
Dio viška prihoda iz 2008. godine još nije utrošen jer su sporni imovinsko-pravni odnosi za kupovinu zgrade Regionalne kancelarije RAK-a u Banjaluci. Za monitoring stanice ranije je Evropska komisija donirala 1,1 milion KM, što je RAK evidentirao u svojim izvještajima.
Zgrada u kojoj je smješten RAK u Ulici Mehmeda Spahe u Sarajevu 2004. godine plaćena je 3,7 miliona KM i svojevremeno je SIPA vodila istragu u vezi s ovom nabavkom.
Dugonjić je rekao da nisu utvrđene nikakve nepravilnosti, te da su tada i kasnije sve procedure vođene u skladu sa zakonom.
U ministarstvima transporta i komunikacija, te finansija i trezora juče nismo uspjeli dobiti odgovor da li su pratili provedbu odluka Savjeta ministara, dok su u RAK-u kazali da su o svemu podnijeli izvještaje.
Nezakonitosti
Dok u RAK-u tvrde da je odluka Savjeta ministara BiH o raspodjeli viška prihoda iz 2009. godine nezakonita, u bh. parlamentu tvrde da se isto ponaša i Savjet ministara jer nije ispoštovao njihov zaključak i sav novac prebacio za digitalizaciju.
Prema zakonskim propisima, višak prihoda RAK-a usmjerava se za unapređenje novih tehnologija, a izdvajanje 1,9 miliona KM za plaćanje licence “Microsoftu” ne spada u tu kategoriju. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts