BRISEL, Ministar za ribarstvo Islanda Jon Bjarnason izjavio je da islandski ribari imaju pravo na povećan izlov skuše, uprkos irskim i škotskim protestima.
“Naše je pravo da, kao pomorska zemlja, u čijim vodama se nalaze velike količine skuša, u potpunosti kontrolišemo njihov izlov. Naravno, želimo postići sporazum i sa drugim zemljama u kojima je ribarstvo važna privredna grana”, rekao je Bjarnason za englesku televizijsku stanicu “Čenel 4”, nakon najava irskih i škotskih ribarskih sindikata da će podnijeti tužbu protiv Islanda i Farskih ostrva zbog jednostranog povećanja kvota za izlov skuše.
Bjarnason tvrdi da je povećanje populacije skuša u sjevernom Atlantiku posljedica globalno otopljavanja.
“Temperatura mora se mjenja i riblja populacija se seli sa juga na sjever. Pretpostavljam da je to razlog zbog kojega se skuša pojavljuje u tolikoj količini u islandskim vodama”, kaže Bjarnason.
Island i Farska ostrva optuženi su da povećanjem kvote izlova skuša daleko prevazilaze stručne procjene održivosti i ozbiljno ugrožavaju riblji fond u sjevernom Atlantiku.
Prema sporazumu, koji je 1999. godine potpisan između EU, sa jedne strane i Norveške, Islanda i Farskih ostrva sa druge, sjevernoatlantske zemlje su se obavezale da ne prekorače kvotu od 2 000 tona škuša godišnje.
Farska ostrva su najavila povećanje kvote na 85 000 tona, a Island na čak 130 000 tona, 65 puta više od dogovorenog. Kao opravdanje navode da, se riblji fond značajno povećao i da više nema razloga da se primjenjuju restriktivne mjere uvedene prije deset godina.
Međutim, takav stav ne potvrđuje pismo koje cirkuliše u krugovima EU. Evropska komesarka za ribarstvo Marija Damanaki opisala je islandsku poziciju kao neopravdanu, a posljednje poteze islandske Vlade kao rizične korake koji ozbiljno mogu ugroziti napredovanje Islanda ka punopravnom članstvu u EU.
Komentariši