Podižu keš kredit za stambeni

BEOGRAD, Da biste kupili stan od 50 kvadrata u Beogradu po cijeni od 1.400 evra za kvadrat, potreban vam je kredit od 66.500 evra, 3.500 evra depozita i 5.500 evra dodatnih troškova.
Uz to, morate pribaviti 20 dokumenata i utrošiti 45 dana.

Kredit ćete otplaćivati 30 godina, a tokom perioda otplate ćete vratiti glavnicu od 66.500 evra, platićete kamatu od oko 70.000 evra i još 2.500 evra dodatnih troškova.

Zbog velikih troškova mnogi se zato odlučuju da prvo podignu gotovinski kredit kako bi uopšte uspjeli da uđu u stambeni. Za sve navedeno, prvi preduslov je da vaša primanja i primanja vašeg sadužnika budu ukupno oko 750 evra.

Za odobravanje stambenog kredita potrebno je pribaviti odgovarajuća dokumenta, od kojih većina mora biti ovjerena od strane nadležnih državnih institucija. To iziskuje troškove, koji su u pojedinim slučajevima izuzetno visoki.

Sem obaveznih dokumenata u vezi sa kupoprodajom nekretnine, poslovna banka od zajmotražioca može zahtijevati i bilo koju vrstu dodatne dokumentacije. Neophodno je uz zahtjev za kredit priložiti i sve dokaze o zaposlenju, prebivalištu, visini zarade, ugovoru sa poslodavcem i slično.

Uobičajeno je da što zbog kreditne sposobnosti, što zbog prirode i svrhe kredita, stambene kredite uzima jedna osoba sa sadužnikom (bračnim partnerom ili članom porodice). Ova okolnost, međutim, povlači dodatne troškove, jer mnogi dokumenti koji se zahtijevaju kao prilog za podnošenje zahtjeva za stambeni kredit morate da pribavite za svaku osobu pojedinačno.

Poslije odobravanja stambenog kredita, tokom perioda otplate se pojavljuju troškovi o kojima se rijetko govori i koji su većini korisnika stambenih kredita nepoznati. Najveći među ovim troškovima su troškovi mišljenja procenitelja i troškovi osiguranja nekretnine. Zbirni troškovi procjenitelja u periodu otplate stambenog kredita odobrenog na 30 godina su oko 1.000 evra. Godišnji troškovi osiguranja kreću se od 40-50 evra, što u zbirnom iznosu za stambeni kredit odobren na 30 godina iznosi između 1.200 i 1.500 evra.

Pročitaj više:  Proskurjakova: Srbija dobar primjer BiH po pitanju ekonomskih reformi

Cjelokupan proces odobravanja za korisnika kredita traje najmanje 45 dana. Razlog ovome nije procedura poslovnih banaka, već potrebno vrijeme za pribavljanje dokumentacije, sklapanja i ovjere ugovora, uspostavljanja hipoteke. Blic

Comments

6 komentara na na “Podižu keš kredit za stambeni”

  1. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Bankari će vam često prećutati vrlo bitne troškove koje ćete imati podizanjem kredita i za njih najčešće saznate kad vam već odobre kredit ili kad vam to počnu naplaćivati.
    Moje neprijatno iskustvo je da su mi za stambeni kredit bez hipoteke, htjeli unaprijed naplatiti osiguranje u iznosu oko 780 eur, iako mi niko nije ni spomenuo tu vrstu troška. Stan u izgradnji, nema hipoteke, a banka bi da ga unaprijed osigura na 10 godina, na moj račun, a u svoju korist.
    Uspio sam da ne platim to osiguranje, ali se pitam koliko je onih kojima su prodali tu “foru”…

  2. LELA Avatar
    LELA

    Mislim da je HYPO banka genijalac,,,kod njih uvijek ima jos nesto,,dva puta sam imala problema sa “skrivenim troskovima”,,,a treci put me sigurno nece ni vidjeti 🙁 ,,,,,,uzasno su ne prosefionalni

  3. bosman Avatar
    bosman

    1.akcionar:Znaći ta fora o osiguranje sada se plaća unaprijed za 10 godina. Znam da se dosad plaćala godinu za godinu kod OD.Koja je to banda.

  4. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Iako nema hipoteke, htjeli su osigurati stan na cijeli period otplate kredita, ali u svoju korist. I to da im platim sve unaprijed, prilikom odobravanja kredita…

  5. bosman Avatar
    bosman

    Ma da, njima je bitno da sebe osiguraju, a za klijenta manje-više, on će to nekako izgurati. I onda kažu da je kamata na stambene kredite mala. Kad se ukalkulišu ostali troškovi i ovo osiguranje, đavola je mala. Ispada da je bolje uzeti nenamjenski kredit i riješiti to, ako se ima lojalnih žiranata.

  6. srbislav Avatar
    srbislav

    A gdje je tu promjenljiva kamatna stopom?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts