Laganin: IKEA ne nudi ništa Srbiji

BEOGRAD, Švedska kompanija IKEA je pregovarala sa državom o zemljištu Instituta za stočarstvo u Zemunu, koje je Vlada Srbije bila spremna da im da po minimalnoj cijeni.
Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) Božidar Laganin kaže da je “uslov bio da Ikea u narednim godinama otvori fabriku u Srbiji“.

„Pokazalo se da ta kompanija traži ekskluzivitet, ali ništa ne nudi zauzvrat i ne vidim razlog da država da zemljište maltene besplatno, a da se ne obezbijedi proizvodnja u Srbiji”, izričit je Laganin.

On je, odgovarajući na pitanje zašto izostaje dugo najavljivani dolazak te kompanija na srpsko tržište, istakao da je, iz perspektive SIEPE, Ikea već prisutna u Srbiji.

Laganin je podsjetio da je ta kompanija još devedesetih godina kupila parcelu od 20 hektara u Staroj Pazovi uz novosadski autoput, koja je tada plaćena po cijeni od jedne marke po kvadratnom metru.

“Oni su, uz našu pomoć, prodali tri hektara te parcele Volvou po cijeni od 45 evra po kvadratu”, kazao je Laganin i objasnio da Ikei ta parcela više ne odgovara jer je predaleko od centra grada i aerodroma, kao i da je nešto manja od 20 hektara zbog čega sada traže novu lokaciju.

Pad konkurentnosti je alarm za državu
„Pogoršanje konkurentnosti zemlje treba da bude alarm i podsticaj za veću i bržu aktivnost najodgovornijih, odnosno Vlade, na unapređenju poslovnog ambijenta“, kaže Božidar Laganin.

On je kazao da će jedna od većih investicija u našoj zemlji biti ulaganje irske kompanije Kingspan, koja će već u oktobru početi pripreme za izgradnju fabrike izolacionih panela za krovove i fasade u Srbiji.

Laganin je istakao da će investicija u prvoj fazi iznositi oko 27 miliona evra i zaposliće između 130 i 150 ljudi, a oko 75 odsto proizvodnje nove fabrike biće namjenjeno izvozu.

Pročitaj više:  Pripreme za proljećnu sjetvu

“Trenutno se za ovu fabriku bore dvije opštine – Leskovac i Pirot”, naveo je Laganin i izrazio očekivanje da će projekat zaživjeti na proljeće naredne godine.

On je istakao da je u novom krugu prijava za podsticaje države zabilježen rekordan broj investitora, pri čemu se čak njih 54 prijavilo, a odobreno je više od 30 projekata.

“Ukupne investicije će iznositi oko 120 miliona evra i zaposliće 4.750 ljudi”, kazao je Laganin i dodao da će te investicije biti realizovane u kratkom roku, jer za sve njih postoje preduslovi i poznate su lokacije, a grad Niš se izdvaja po atraktivnosti.

Laganin priznaje da Srbiju pomoć investitorima u prvom momentu košta, ali se ulaganja i vraćaju. “Naša analiza kaže da se čak u slučaju da dajemo najveći podsticaj – 10.000 evra, uloženo za šest godina državi petostruko vrati”, kazao je direktor SIEPE i precizirao da pomoć, u prosjeku, iznosi 2.500 evra po novozaposlenom, pa se kroz plate, poreze i sva druga davanja pomoć vrati za godinu dana. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts