Nova klasifikacija vina u Srbiji

BEOGRAD, Vina u Srbiji ubuduće će, umjesto kao stona, kvalitetna, vrhunska i čuvena, biti klasifikovana kao vina bez geografskog porijekla i vina sa geografskim porijeklom, pri čemu će ona sa geografskim porijeklom biti podjeljena na tri kategorije.
Novom klasifikacijom vina iz Srbije, koja je usaglašena sa regulativom Evropske unije (EU), predviđeno je da se vina sa geografskim porijeklom – regionalna, kvalitetna i vrhunska – obeležavaju evidencionim markicama.
Savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede Srbije Darko Jakšić rekao je agenciji Beta da evidenciona markica predstavlja garant potrošačima da je vino određene kategorije kvaliteta i da je proizvedeno u određenom rejonu.
Evidencione markice će omogućiti i državi da lakše prati proizvodnju i prometa tih vina, dodao je on.
Novim pravilnikom Ministarstva poljoprivrede je predviđeno da se vina sa geografskim porijeklom obilježavaju evidencionim markicama različitih boja.
Takozvana regionalna vina, koja se proizvode isključivo od grožđa iz nekog od tri regiona – centralne Srbije, Vojvodine i Kosova, uz mogućnost korišćenja 15 odsto grožđa iz nekog drugog regiona u zemlji, obilježavaće se zelenom evidencionom markicom i oznakom GI.
Kvalitetna vina sa kontrolisanim geografskim poreklom i kvalitetom će smjeti da se proizvode isključivo od grožđa iz jednog rejona ili vinogorja i biće obeležena crvenom markicom i oznakom KPK.
Najkvalitetnija vina – vrhunska sa kontrolisanim i garantovanim geografskim poreklom i kvalitetom proizvodiće se isključivo od grožđa iz jednog rejona ili vinogorja i biće obilježena ljubičastom evidencionom markicom i oznakom KGPK.
Svaka evidenciona markica imaće jedinstven broj, a na njoj će se pored skraćenih oznaka za kategoriju kvaliteta, nalaziti i upisana godina berbe.
Jakšić je naveo da će evidencione markice štampati Zavod za izradu novčanica, da će imati osam oblika zaštite i da će zloupotreba biti nemoguća.
Kako je precizirao, svaki proizvođač će, nakon dobijanja potvrde nadležnih službi o kvalitetu vina koje proizvodi, dobijati evidencione markice tačno za onu količinu vina koju proizvodi.
Prema njegovim riječima, uvođenjem evidencionih markica, vino je postalo prvi poljoprivredno-prehrambeni proizvod u Srbiji koji ima označeno geografsko poreklo, što bi u budućnosti moglo da se desi i sa raznim vrstama sireva, kajamkom, ajvarom.
U Srbiji je trenutno, kako je kazao, vinovom lozom zasijano oko 25.000 hektara, a oko 50 vinarija proizvodi 120 vrsta vina sa geografskim porijeklom.
Govoreći o izvozu vina iz Srbije on je naveo da je za sedam mjeseci ove godine, kvota za izvoz vina iz Srbije u Evropsku uniju (EU), od 63.000 hektolitara (6,3 miliona litara), ispunjena je 2,1 odsto.
Jakšić je ocijenio da je razlog tako male realizacije kvote – visok kvalitet vina koji zahtevaju kupci iz EU, velike serije koje vinari u Srbiji ne mogu da proizvedu, veća okrenutost proizvođača domaćem tržištu, ali i rastući izvoz u Rusiju.
Jakšiće je naveo da je do porasta izvoza u Rusiju došlo nakon prošlogodišnjeg skidanja vina iz Srbije sa liste proizvoda koji se carine pri uvozu, dodavši da je u prvoj polovni 2010. u Rusiju izvezeno oko 20.000 hektolitara (dva miliona litara) vina iz Srbije, što je za 51 odsto više nego u isto vreme lani.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts