BEOGRAD, Narodna banka Srbije je i u ovoj godini uradila analizu aktivnosti banaka u spriječavanju pranja novca. Na nivou bankarskog sistema, 50,29 odsto klijenata svrstano je u kategoriju nisko rizičnih, 49,41 odsto u klijente srednjeg stepena rizika i 0,30 odsto u klijente visokog stepena rizika. U odnosu na rezultate s kraja prošle godine, došlo je do značajne promjene u povećanju broja srednje rizičnih klijenata sa 33,76 na 49,41 odsto. Pojačanu kontrolu transakcija banke primjenjuju na klijente visokog stepena rizika, a dvije banke i na klijente srednjeg stepena rizika, dok ih dvije banke uopšte ne primjenjuju.
Iz dostavljenih odgovora NBS, na osnovu upitnika koji je sproveden među bankama, u prvoj polovini ove godine, 15 banaka svoje klijente u procentu od 65 do 99,91 svrstalo je u niskorizičnu grupu, a preostalih 19 banaka u srednje rizičnu grupu, u procentu od 46,16 do 99,85, od ukupnog broja klijenata.
– Sve banke nisu imale jasne kriterijume ni prilikom svrstavanja klijenata u visoko rizičnu grupu – navodi NBS. – Upitnikom je od banaka traženo da se izjasne o broju stranaka koje nisu državljani Srbije iz visokorizičnih i of-šor zemalja stranih funkcionera, stranaka koje otvaraju račun ili uspostavljaju poslovnu saradnju bez fizičkog prisustva za koje je Uprava za sprječavanje pranja novca zahtjevala dodatne podatke.
Za 13 banaka je broj klijenata za koje se na osnovu navedenih kriterijuma pretpostavlja da su potencijalni rizične, bio znatno veći od broja klijenata koje je banka prema odgovoru u Upitniku svrstala u visokorizičnu grupu. U jednom slučaju banka je čak više od 50 odsto svojih klijenata ocijenila kao neprihvatljive.
Povezane transakcije
Sve banke posjeduju informacioni sistem koji prepoznaje gotovinske transakcije čija vrijednost iznosi ili prelazi 15.000 evra, kao i međusobno povezane gotovinske transakcije istog klijenta. Najčešći razlog za sumnju, zbog koje su banke Upravi za spriječavanje pranja novca prijavljivale transakcije, su polaganje ili podizanje gotovine u nešto nižem iznosu u zakonom propisanom, učestale gotovinske uplate sa svrhom pozajmica osnivača ili gotovinske isplate, transakcije između privatnog i poslovnog računa preduzeća koje ne ukazuje na jasnu ekonomsku opravdanost… Novosti
Komentariši