Odjeća jeftinija, obuća skuplja

BANJALUKA, Odjevni predmeti od februara do avgusta ove godine pojeftinili su za pet do 11 odsto, ali je u tom periodu za gotovo isti procenat poskupjela obuća, pokazuje statistika.
Tako je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u februaru ove godine muške kožne cipele bilo moguće kupiti za oko 128 maraka, dok je u avgustu za tu obuću trebalo izdvojiti šest maraka više.
Sa druge strane, podaci Republičkog zavoda za statistiku RS pokazuju da je od februara do avgusta za oko četiri marke pojeftinilo muško odijelo, ali da su za oko 10 odsto poskupjele muške cipele, koje su u februaru koštale 112,40 KM, a u avgustu 123,62 KM.
“Ženske kožne cipele poskupjele su za oko 11 odsto. U februaru su koštale 80, a u avgustu 88 maraka. Međutim, dječji džemper je u februaru, u prosjeku, stajao oko 35,74 KM, a u avgustu dvije i po marke manje”, navode iz Republičkog zavoda za statistiku RS.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, nije primjetan drastičan pad ili rast cijena obuće i odjeće, tako da je, na primjer, muška potkošulja u junu ove godine koštala 9,08 KM, a mjesec dana kasnije 8,93 marke.
Komentarišući trend rasta cijena obuće i pada cijena odjeće, u nevladinom sektoru navode da svako poskupljenje predstavlja novi udar na džepove potrošača, dok se pojeftinjenja gotovo i ne osjete.
Gordana Bulić, predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja potrošačara BiH, apeluje na proizvođače i trgovce da cijene prilagode finansijskoj moći građana.
“Treba na umu imati da više od 70 odsto građana živi na rubu egzistencije, tako da svako poskupljenje, čak i za jedan odsto, utiče na njihov porodični budžet”, naglašava Bulićeva.
Ona smatra da siromašni stanovnici kupuju samo jeftiniju, trendovski zastarjelu odjeću i obuću.
“Svaki skok cijena dodatno osiromašuje ionako siromašne budžete građana”, kaže Bulićeva.
Murisa Marić, direktor Udruženja građana DON Prijedor, nije iznenađena činjenicom da je obuća poskupjela.
“Ma kolike cijene obuće i odjeće bile, treba imati na umu da plate nisu porasle ni za jedan odsto, pa se postavlje pitanje kako će ih građani sebi priuštiti. Interesantno je da obuća baš u ovom periodu, kad djeca kreću u školu, poskupi”, konstatuje Marićeva.
Ona dodaje da, kada se u obzir uzmu ostala poskupljenja, “nije čudno što je i obuća sve skuplja”.
“Čudno je, međutim, što te trendove ne prati i porast plata, penzija i ostalih prihoda. U Udruženju DON pratili smo situaciju kada je odijevanje u pitanju, a ona pokazuje da nema zadovoljenja kvaliteta, već da se kupuje samo ono što je jeftinije”, navodi Marićeva. Nezavisne novine

Comments

2 komentara na na “Odjeća jeftinija, obuća skuplja”

  1. Akcionar Avatar
    Akcionar

    “Međutim, dječji džemper je u februaru, u prosjeku, stajao oko 35,74 KM, a u avgustu dvije i po marke manje”
    Sjajno zapažanje da su džemperi jefitiji u avgustu nego u februaru :)))

  2. Perspektiva Avatar
    Perspektiva

    S obzirom na upotrebu, obuca je dugorocna investicija. Znaci, treba dici kredit.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts