BEOGRAD, Ono što ovih dana najviše muči Slobodana Milosavljevića, ministra trgovine i usluga, ali i javnost, jeste izbor novih članova Komisije za zaštitu konkurencije, i nestašica mlijeka. Kaže da ne želi da ocjenjuje rad sada već bivše Komisije, jer je ocjenu, kako kaže, dao Vrhovni sud, koji je u devet slučajeva presudio protiv rješenja Komisije.
– Sportskim žargonom rečeno, rezultat je 9:0 za Vrhovni sud. Osim toga, za godinu dana, koliko se primjenjuje novi zakon, nisam vidio nijednu, ni novčanu, ni drugu sankciju protiv nekoga ko je zloupotrebio položaj na tržištu. Treba istaći i da gospođa Dijana Marković-Bajalović nije smjenjena sa mjesta predsjednika. Ona je odradila čitav mandat od četiri godine, i skoro petu godinu kao v.d.
Gospođa Bajalović je rekla da nije izabrana zbog pritiska jednog biznismena. Da li vam se ikad ranije žalila da trpi takve pritiske?
MILOSAVLJEVIĆ: Viđao sam je službeno i nikada mi nije pomenula da je izložena bilo kakvim prijetnjama. Da mi je to rekla, savjetovao bih je da prijavi policiji, ili bih ja to prijavio, jer je nedopustivo da državni službenik bude na meti zbog posla koji radi. Ali, sve to nema veze sa izborom novih članova. Ponoviću, njoj je istekao mandat i skupštinski odbor je, nakon razgovora sa svim kandidatima i provjere njihovih biografija, predložio nove kandidate.
Da li su tačne njene optužbe da su Vaši pomoćnici intervenisali kad je u pitanju navodna zloupotreba monopolskog položaja u slučaju ”Maksija”?
MILOSAVLJEVIĆ: Nigdje u svijetu, pa ni u Srbiji, nije zabranjeno biti monopolista, ali je zabranjeno taj položaj zloupotrebiti. Komisija treba da vrši istrage, prikuplja papire i dokaže da je neko zloupotrebio položaj. Ona je nezavisna od Ministarstva i ne treba od nas da traži nikakvu saglasnost, ni mišljenje. Nemam saznanja da je bilo koji moj pomoćnik intervenisao, jer nije bilo nikakvog osnova za to.
Najavili ste revolucionarne novine koje uvodi Zakon o zaštiti potrošača?
MILOSAVLJEVIĆ: Teret dokazivanja izmješta se sa potrošača na prodavca ili proizvođača. Plastično rečeno, više nećete morati da dokazujete da je aparat koji ste kupili poslije mjesec dana pokvaren, već će prodavac ili proizvođač morati da dokažu da radi. Ako kvar ne može da se otkloni, potrošač će dobiti nov aparat. Isto se odnosi i na turističke i sve druge usluge. Uvodi se dvije godine zakonski garantni rok za sve proizvode i usluge, kao i garantni rok za polovne proizvode legalno kupljene. Prodavac će morati prije zaključenja ugovora o prodaji kompletno da vas informiše o proizvodu.
A šta potrošač da radi kad se nađe u prodavnici bez mlijeka i ulja?
MILOSAVLJEVIĆ: Pravo potrošača je da sve može da nađe na policama, a obaveza prodavaca, proizvođača i državnih organa da omoguće redovno snabdjevanje po prihvatljivim cijenama. Problem sa uljem je riješen brzo. Proizvođači su pokušali da povećaju cijenu. Na svu sreću obezbijedili smo dovoljnu količinu ulja u robnim rezervama i intervenisali.
To sa mlijekom nije bio slučaj…
MILOSAVLJEVIĆ: Ako pogledate podatke o otkupljenim količinama od početka godine, sve je jasno. Sa 67 miliona litara mlijeka brojka je pala u avgustu i septembru na 57 miliona litara. Primarni sektor isporučuje za 10 miliona litara manje mlijeka mjesečno proizvođačima. Drastično je pao interes za bavljenje stočarstvom, poklano je mnogo krupne stoke zbog malog agrarnog budžeta i subvencija. To je izazvalo nestašicu.
Treba li čekati tri godine da se obnovi stočni fond i problem riješi?
MILOSAVLJEVIĆ: Naravno da ne. Zato je Ministarstvo trgovine, nerado, poseglo za administrativnom mjerom. Donijeli smo uredbu o obaveznoj dnevnoj preradi mlijeka, koja će važiti do kraja godine, a dogodine će se obezbijediti značajnije stimulacije za proizvođače. Situacija je počela da se popravlja, a od sljedeće nedjelje trebalo bi da se stabilizuje tržište.
Kada će građani osjetiti poboljšanje standarda?
MILOSAVLJEVIĆ: U drugom kvartalu godine imali smo rast BDP dva odsto i vjerovatno ćemo sa tolikim rastom i završiti godinu. Industrijska proizvodnja je povećana, kao i izvoz. Vjerujem da će sljedeće godine početi da rastu plate i penzije. Ali, važno je da i nakon završetka aranžmana sa MMF nastavimo da se ponašamo kao da imamo taj aranžman. Samo tako će biti realna projekcija da do 2020. dođemo do 8.000 evra BDP po glavi stanovnika.
Šta su stvarno naprednjaci
Da li će biti vanrednih izbora?
MILOSAVLJEVIĆ: Mislim da za to nema razloga i da je Srbiji, možda više nego u prethodnih 10 godina, potrebna stabilnost. Nisam čuo dovoljno argumentovane zahteve opozicije za novim izborima. Priče DSS ”Bolje se živjelo u naše vrijeme” su netačne i bazirane na pogrešnim statističkim podacima.
Imate li nešto protiv saradnje sa SNS?
MILOSAVLJEVIĆ: To mi djeluje još dosta daleko i ubjeđen sam u demokratski i proevropski potencijal Srbije, kao i da joj neće biti neophodne takve koalicije da bi završila svoj put ka Evropi. Potreban nam je još jedan četvorogodišnji ciklus da zaokružimo ono što su druge evropske zemlje uradile. Lično, još imam dilemu šta je stvarno SNS i kakva je njihova politika.
Brendirani nasilnici
Ima mišljenja da bi vlast trebalo ozbiljnije da shvati nezadovoljstvo i nasilje koje smo vidjeli ovih dana, jer su ka njoj usmjerene?
MILOSAVLJEVIĆ: Vidio sam da je veliki broj mladića koji su se tukli s policijom nosio najnovije modele brendiranih dukseva i patika, pa je očigledno da su posljednjih godina ipak doživjeli boljitak u odnosu na prije. To mi govori da su zloupotrebljeni.
Nisam kritikovan
Da li je predsjednik Tadić na GO DS zaista kritikovao vaš rad, kao i rad ministara Dragina i Čiplića?
MILOSAVLJEVIĆ: Razgovarali smo o svim temama, ali nije bilo kritika na račun jednih, kao ni pohvala na račun drugih ministara. Novosti
Komentariši