Matić: Prodaja Telekoma tokom 2011.

BEOGRAD, Ministarka telekomunikacija Jasna Matić kaže da su 1,4 milijarde evra, za koliko se spekuliše da će Vlada tražiti za 50 odsto Telekoma, „u okolini realnosti“.

Ona, ipak, dodaje da će cijena odrediti na tržištu, kao i da će vlada postaviti minimalnu cijenu ispod koje se neće ići u postupak prodaje.

Matić dodaje da će kompanija Telekom Srbija biti prodata najranije početkom iduće godine.

Matić navodi i da očekuje od tri do pet zainteresovanih kupaca, dodajući da bi, između ostalih, na tenderu trebalo da učestvuju i Frans telekom, Dojče telekom, kao i Telekom Austrija. Ona dodaje da će prisustvo takvih renomiranih kompanija osigurati dobro takmičenje za kupovinu Telekoma, kao i to da bude postignuta zadovoljavajuća cijena.

Ministarka je potvrdila i da je bilo „određenih razgovora“ sa grčkom kompanijom OTE, koja je vlasnik 20 odsto srpskog telekoma, da i oni prodaju svoj paket akcija. Matić to objašnjava time da bi strateški investitor sigurno bio zadovoljniji da ima punu kontrolu nad kompanijom.

Upravo to je i razlog zašto se država odlučila da na tenderu ponudi 51 odsto Telekoma Srbije, umjesto ranije najavljivanih 40 procenata, kaže ministaka Jasna Matić.

Ona, takođe, naglašava da OTE trenutno ima bitne resore u Telekomu, kao i da će nakon prodaje morati da dođe do revizije internih dokumenata kompanije, pa bi i taj odnos trebalo da se promjeni.

Govoreći o tome kako će se trošiti novac od prodaje komapnije, ona kaže da bi za Srbiju bilo najbolje da tim novcem razvije infrastrukturu pošto je to jedini način za privlačenje stranih investicija u našu zemlju.

Cilj prodaje Telekoma je, kako je rekla, da se dobiju sredstva za investicije u infrastrukturu, kao i da se dobije dobar partner koji može da investira u telekomunikacije u Srbiji.

Pročitaj više:  Mask: Podnijeću ostavku kad nađem nekog ko je dovoljno naivan da me zamijeni

Prema njenim riječima, od kupca će se tražiti da ispuni određene uslove kako bi to bio veliki infrastrukturni strateški investitor, ali on neće biti obavezivan na investicije, s obzirom na to da je tržište otvoreno, a konkurencija dosta jaka.

“Svaki investitor, ako želi da zadrži pozicije i da napreduje, moraće puno da investira”, rekla je Matićeva.

Odgovarajući na kritike opozicije da je prodaja Telekoma neopravdana, jer ta kompanija ima gotovo 150 miliona evra godišnje dobiti, od čega se finansiraju i brojni projekti države, ona odgovara da je upravo i to jedan od razloga za prodaju.

Matić, naime, kaže da Telekom i ne treba da služi za to da penzioneri dobijaju pomoć iz dobiti te kompanije, već da kompanija mora da obezbijedi građanima najbolju moguću uslugu za novac koji plaćaju.

Ona dodaje i da Srbija nema dobru tradiciju korporativnog upravljanja i da je prodaja i iz tog razloga, opravdan potez, jer je kompaniji potrebno dobro vođstvo i novčana ulaganja da bi mogla da napreduje.

U 2009. Telekom zaradio 13,3 milijarde dinara

Kompanija Telekom Srbije imala je profit od 13,3 milijarde dinara u 2009. godini i prema tome bila kompanija sa najvećom neto dobiti na sprkom tržištu.

Prema kompanijskim podacima, Telekom je u prošloj godini imao 3,2 miliona korisnika fiksne telefonije, kao monopolista u tom segmentu poslovanja u Srbiji, dok je na tržištu mobilne telefonija zauzimao 60 odsto sa 5,9 miliona korisnika.

Telekom Srbije posjeduje i telekomunikacione kompanije Mtel u Crnoj Gori i Telekom Srpske u Bosni i Hercegovini. Na kraju prošle godine Telekom Srbije grupa imala je 14.179 zaposlenih, od kojih 9.655 u Srbiji.

Telekom Srbije grupa, koja obuhvata kompanije u Srbiji, BiH i Crnoj Gori imala je ukupno 7,7 miliona korisnika mobilne telefonije i 3,4 miliona korisnika fiksne telefonije, kao i 485.000 korisnika interneta u 2009. godini.

Pročitaj više:  NBS preporučila korišćenje zaštite od deviznog rizika

Objavljivanje tendera 20.oktobra
Tender za prodaju 51 odsto akcija Telekoma Srbije biće objavljen u srijedu, 20. oktobra, a rok za prijavu zainteresovanih kupaca biće 26. novembar, kažu u Ministarstvu za telekomunikacije. Vlada Srbije odlučila je na sjednici, 14. oktobra, da proda 51 odsto akcija Telekoma Srbije, čija je ukupna vrijednost procjenjana na 2,43 milijarde evra.

Na pitanje o imovini Telekoma na Kosovu i Metohiji, ministarka je kazala da to “nije neko veliko i ozbiljno pitanje, budući da Telekom Srbije ima veliko tržište u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, koje čine većinu poslovanja, tako da je pitanje Kosova sa te strane marginalno”. Beta, B92

Telekom je već bio prodat 1997. italijanskom Telekomu i grčkoj kompaniji OTE, a Vlada Srbije je kasnije od Telekoma Italija otkupila akcije srpke telekomunikacione kompanije. Trenutno, Vlada Srbije poseduje 80 odsto akcija Telekoma, a preostalih 20 odsto akcija poseduje grčki OTE, u kojem Dojče telekom ima 30 odsto udela.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts