Ukidanje odluke korak bliže EU

SARAJEVO/ BANJALUKA , Poslije gotovo deset godina od uvođenja zabrane uvoza vozila starijih od sedam godina, građani BiH od sljedećeg mjeseca moći će bez starosnog ograničenja uvesti polovno vozilo iz EU, pod uslovom da ispunjava osnovne bezbjednosne i ekološke standarde.
Iskustva koja je BiH preuzela kako bi kontrolisala bezbjednosne i ekološke standarde, odnosno kako bi uspostavila homologaciju preuzeta su uglavnom iz Hrvatske, gdje je to počelo polovinom 2007. godine.
Podsjećanja radi, odluka o ograničenju uvoza putničkih automobila, teretnih vozila i automobilskih guma na snazi je od 2000. godine. Nakon toga BiH je potpisala je CEFTA sporazum i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i u završnoj fazi je pregovora za pristupanje WTO-u. Odluka koja je sada na snazi nije u skladu sa SSP, jer tim sporazumom nisu dozvoljena nikakva ograničenja, pa tako ni vremenska ili starosna.
Sistem homologacije koji je bio preduslov za ukidanje ove odluke podrazumjeva da granicu neće moći preći vozila čiji kvalitet ne odgovara evropskim standardima kao što su EURO 3 motor, odnosno standard koji određuje koliko izduvni gasovi mogu da sadrže štetnih čestica u različitim uslovima korištenja automobila.
Dobro upućeni u ovu oblast u BiH ističu da će ukidanje zabrane direktno uticati na bezbjednost na našim putevima, ali samo pod uslovom da se kontrolori striktno pridržavaju evropskog ECE pravilnika o homologaciji.
“Sasvim sigurno je da će ukidanje odluke i usklađivanje sa evropskim standardima povećati bezbjednost i smanjiti broj saobraćajnih nesreća na putevima BiH”, kazao je Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje i bezbjednost saobraćaja iz Banjaluke.
Jaćimović naglašava da BiH ima veoma dobre i usklađene zakone sa EU, te da ih samo treba striktno primjenjivati, jer će u suprotnom stanje vezano za bezbjednost i starost vozila ostati nepromijenjeno.
Trenutno su na putevima BiH vozila čija je prosječna starost 16 i po godina, dok je taj prosjek na nivou EU oko osam godina, s tim da je u Skandinavskim zemljama, koje su najdalje odmakle u primjeni ECE pravilnika, prosječna starost oko četiri godine. Očekuje se da će se poslije ukidanja odluke u naredne tri do četiri godine starost vozila u BiH smanjiti na oko 12 godina, što je, kako kažu u Udruženju za unapređenje bezbjednosti saobraćaja, veliki uspjeh.
“Skandinavci su najdalje stigli i trenutno homologacijom kod njih potrebno je ispuniti 143 uslova, dok je naše mjerilo Hrvatska, koja je od susjeda najbliža EU i kod nje je za potvrdu o homologaciji potrebno ispuniti 46 uslova iz pet oblasti”, kazao je Jaćimović.
Drago Talijan, direktor Centra za motorna vozila iz Banjaluke, nosioca cijelog projekta homologacije, kaže da će se u BiH na 26 ispitnih stanica kontrolisati 97 pravilnika.
Talijan ističe da se tokom izrade projekta vodilo računa o zemljama iz regiona, odnosno njihovim iskustvima i to prije svega iz Hrvatske, koja je najviše odmakla u tom procesu.
“Sve će početi polovinom novembra. Mnogo posla je urađeno i na 26 ispitnih stanica koje su regionalno raspoređene na čitavoj BiH, mislim da ne bi trebalo biti problema”, kazao je Talijan.
On ističe da će na vozilima biti kontrolisano gotovo sve što je bitno sa bezbjednosne i ekološke strane kao i ono što je bitno sa stanovišta evropskih normativnih rješenja.
Gotovo sve institucije uključene u ovaj posao ističu da je početak homologacije i ukidanje odluke korak bliže ka EU i njenim direktivama i standardima te da tako nešto svakako treba da raduje.
Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle, takođe podržava ukidanje odluke o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina, jer kako kaže, smanjenjem starosti vozila smanjiće se i emisije štetinih gasova koje u atmosferu ispuštaju sadašnja vozila.
Agićeva naglašava da je zabrana i uvedena iz razloga da bude smanjena starost vozila, ali da je loš standard stanovništva prouzrokovao da ljudi sve više voze starija vozila.
“U ovom momentu ukidanje odluke dovešće do smanjenja štetnih gasova i poboljšanja ekološke slike u BiH, ali dugoročno gledano, to nije rješenje i nadam se da će se porastom životnog standarda smanjivati starost automobila u BiH, a samim tim i emisija štetnih gasova”, kazala je Agićeva.
Evropska unija nedavno je donijela odluku da sva vozila registrovana sa 1. januarom 2012. godine moraju imati EURO 4 standard.
Sistem homologacije predstavlja proces provjere usklađenosti novih i polovnih vozila i njihovih dijelova s propisima EU, tako da će se poslije svake homologacije dobijati sertifikat o usklađenosti, odnosno homologaciona lista koja će biti preduslov za registraciju vozila.
Procedura homologacije podrazumijeva da prilikom uvoza vozila ovlaštenoj kući bude podnesen zahtjev za homologaciju. Poslije završene homologacije, koja će u početku trajati sedam dana, a kasnije i kraće, uvoznik dobija potvrdu o homologaciji koja će mu biti uslov za carinjenje vozila.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koje je i donijelo odluku o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina, čeka da počne primjena Pravilnika o homologaciji i da se pred Savjet ministara ide sa odlukom o ukidanju odluke o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina.
“Odluka o ukidanju zabrane je već spremna, jer je to zahtjev i Evropske komisije i evropskih institucija. Čim zvanično dobijemo obavještenje da je počela primjena Pravilnika o homologaciji, na dnevni red Savjeta ministara stavićemo da ta odluka bude ukinuta”, kazao je Dragiša Mekić, pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Mekić je podsjetio da je ta odluka donesena 2000. godine kako bi se zaštitili zdravlje ljudi, životinja i okoline te da u cijelosti nije bila usklađena sa evropskim standardima.
Građani BiH s nestrpljenjem očekuju da bude ukinuta odluka prema kojoj nije dozvoljeno uvesti vozilo starije od sedam godina, jer se nadaju da će sa većom ponudom i većim izborima doći do smanjenja cijena, mada su trgovci automobilima više puta naglašavali da do toga neće doći.
Trgovci ističu da poslije plaćanja carina, homologacije, putarina itd. vozilo košta kao i na nekom placu u Banjaluci, Sarajevu, Tuzli ili Bijeljini.
Pored trgovaca koji se nadaju da cijene vozila neće padati, stručnjaci iz ove oblasti ističu da je moguće da dođe do blagog pada, prije svega jer će građani BiH biti u mogućnosti da od sljedeće godine, a možda i prije u Evropu putuju bez viza.
U UIO BiH kažu da se na nova vozila neće plaćati carina, jer je tako predviđeno trgovinskim dijelom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je BiH potpisala sa EU.
Visina carine koja se plaća na uvoz vozila iz EU je devet plus 17 odsto PDV-a, s tim da se na nova vozila plaća samo PDV. Carina se obračunava na osnovu fakturne cijene vozila.
Pored Centra za motorna vozila iz Banjaluke u konzorcijumu koji će sprovoditi homologaciju, nalaze se i Institut za saobraćaj i komunikacije iz Sarajeva, Centar motor iz Širokog Brijega i Institut za privredni inženjering iz Zenice.
Bego Hadžić, direktor Direkcije za homologaciju iz Instituta za privredni inžinjering iz Zenice, kaže da je homologacija veliki posao te da će u početku biti velikih problema zbog neusklađenosti određenih pravilnika, prije svega onih koji se odnose na Zakon o bezbjednosti saobraćaja.
“To je ogroman posao i svakako je za pohvalu sve šta je do sada urađeno, ali vjerovatno će biti određenih problema koji će se morati vremenom prevazilaziti”, kazao je Hadžić. Nezavisne novine

Comments

Jedan komentar na na “Ukidanje odluke korak bliže EU”

  1. Milan Avatar
    Milan

    ‘Oće se pridržavati zakona. Kod nas će i homologacija biti isto kao i tehnički pregled. Jadna nam majka.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts