SARAJEVO, Procenat portfolija u riziku (PuR) preko 30 dana mikrokreditnih organizacija u BiH se smanjuje. Na kraju trećeg kvartala ove godine PuR preko 30 dana iznosi 6,83% i za 1,39 je manji u odnosu na drugi kvartal kada je iznosio 8,22%.
„Podaci o trendu smanjenja procenta portfolia u riziku iz kvartala u kvartal se mogu protumačiti kao znaci oporavka i mogući izlazak iz krize. Ovi trendovi se reflektuju i na pozitivan oporavak ostalih pokazatelja mikrokreditnog sektora koji je posebno vidljiv u trećem kvartalu“, saopšteno je iz Udruženje mikrofinansijskih organizacija u Bosni i Hercegovini (AMFI).
Članice AMFI-ja, kako se navodi, podržavaju poslovne aktivnosti posebno u segmentu mikro preduzetnika i poljoprivrednika. U narednom periodu je za očekivati da će mikrokreditne organizacije još snažnije podržati mikropreduzetnike i klijente iz oblasti poljoprivrede.
Misija Udruženja mikrofinansijskih organizacija u BiH (AMFI) je umanjiti siromaštvo i nezaposlenost kroz podsticanje i održavanje razvoja rastućeg privatnog sektora u BiH putem olakšavanja izgradnje kapaciteta svojih članica, te poboljšanja sposobnosti MFI-a, uključujući njihov menadžment i osoblje da odgovore na izazove sa kojima se suočava sektor, kao i da nastave podsticati i održavati ekonomski razvoj svojih klijenata.
Pored toga, misija AMFI-ja je aktivna uloga u državnom i regionalnom mikrofinansijskom sektoru i promoviranje aktivne uloge članica Udruženja u ekonomskom razvoju BiH i Jugoistočne Europe, a sve sa ciljem smanjenja siromaštva, navodi se u saopštenju.
Vizija AMFI-a je uspostavljanje jake i prepoznatljive mreže mikrofinansijskih institucija u BiH koja će omogućiti učenje među članicama i koristiti sinergiju između članica, promovirati profesionalizam i transparentnost u sektoru u BiH i Jugoistočnoj Europi, te predstavljati zajedničke interese članica u radu sa drugim zainteresiranim stranama.
Komentariši