Ženama penzije još dalje

BEOGRAD, U iščekivanju odgovora Međunarodnog monetarnog fonda iz Vašingtona – o tome kako bi trebalo da izgleda finalna verzija prijedloga penzionog zakona – Vlada i sindikati razrađuju stavke koje su već dogovorene. U novi zakon, međutim, neće ući sva rješenja oko kojih je pronađen kompromis, ali će ona biti regulisana posebnim uredbama i sporazumima.
Tako će Vlada Republike Srbije uskoro donijeti uredbu kojom će riješiti status 6.000 radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom. Zbog pomjeranja starosne granice za odlazak u penziju, oni u januaru 2011. godine ne bi ispunili uslov za penzionisanje, a u međuvremenu bi izgubili i pravo da primaju novčane naknade sa biroa koje su im pripadale protekle dvije godine. Nakon insistiranja sindikata da se ovaj problem riješi, i nakon što je Vlada Srbije dobila „zeleno svjetlo“ od MMF da to i učini, ova će nepravda konačno biti ispravljena. Uredba će propisati da se zakonsko riješenje koje na snagu stupa od Nove godine izuzmu upravo ovi radnici. Tako će se u januaru 2011. godine svih 6.000 moći da podnesu zahtjev za penziju Republičkom Fondu PIO.
– Izvjesno je i da će se ženama produžiti radni staž, ali će se to činiti postepeno – objašnjava Rajko Kosanović, stručni savjetnik za oblast PIO u Savezu samostalnih sindikata Srbije i član pregovaračkog tima koji sa Vladom proteklih nedjelju dana pregovora oko izmjena penzionog zakona. – Umjesto 35 godina koliko je pun radni staž prema važećem zakonu, buduća granica će biti 38 godina. Ova odredba će se, međutim, primjenjivati tek za dvije, tri godine. A i tada će podizati postepeno, odnosno dodavaće se samo četiri mjeseca godišnje, sve do 2021. godine ili čak duže.

Pročitaj više:  Najveća plata u Crnoj Gori u martu iznosila više od 100.000 evra

I ideju da se u novi zakon unese zaštitna odredba koja bi garantovala podizanje iznosa penzije u slučaju da padnu ispod 60 odsto prosječne plate, najvjerovatnije će zamjeniti neki sporazum. Vlada Republike Srbije je ponudila sindikatima kompromisno rješenje (poteklo od MMF) prema kojem bi se država pismeno obavezala da štiti najstarije od pada penzija, makar u naredne dvije godine.
Minimalac
Oko iznosa minimalne penzije odmah je postignut dogovor, ali ga u posljednje vrijeme pogrešno tumače čak i njeni tvorci. Na sajtu Vlade Srbije stajalo je saopštenje da će najniža penzija iznositi 27 odsto prosječne zarade, ali bez poreza i doprinosa, što je netačno jer se radi o – bruto zaradi.
– U zakonu je uvek parametar zarada bez poreza i doprinosa – objašnjava Kosanović. – To se nikada ne naglašava jer se to podrazumjeva. Dakle, i u ovom slučaju je riječ o bruto plati.
Rudari
Veoma je važno pitanje beneficiranog radnog staža – ocjenjuje Kosanović.
– Sindikati insistiraju na tome da se rudarima koji odrade pun staž ne podiže granica za odlazak u penziju. Oni se rano zapošljavaju i čitav život naporno rade, a mnogi i obole usljed teških uslova rada. Zašto bi se onda uopšte postavljalo pitanje sa koliko će se godina penzionisati kada su već odradili puni staž. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts