Arsić: Srbija do kraja 2011. u STO

BEOGRAD, Postoje realne šanse da Srbija do kraja 2011. postane članica Svjetske trgovinske organizacije, kaže državna sekretarka u Ministarstvu ekonomije Vesna Arsić.

“Multilateralni i bilateralni pregovori idu u dobrom pravcu, ostalo je da se riješe još neka pitanja, ali se nadamo da neće biti dodatnih zahtjeva zemalja s kojima još pregovaramo”, rekla je Arsićeva.

Trenutno se, kako je objasnila, u multilateralnim pregovorima rješavaju pitanja vezana za genetski modifikovane organizme i zaštitu prava intelektualne svojine.

“Potpisali smo bilateralne sporazume s Japanom, Norveškom i Hondurasom, okončali pregovore sa Kanadom, Švajcarskom, Korejom i Evropskom unijom, a još pregovaramo sa SAD, Ekvadorom, Salvadorom, Panamom, Brazilom i Ukrajinom”, navela je Vesna Arsić.

Srbija u pregovorima s drugim zemljama, kako je naglasila, ima princip da ne dogovara niži nivo zaštite svojih proizvoda od onoga koji ima roba zemalja Evropske unije.

“Pristupanje Srbije STO je prioritet Vlade Srbije jer zemlji donosi velike koristi, ali i preduslov za članstvo u Evropskoj uniji”, istakla je Arsić.

Koristi za Srbiju od pristupanja STO-u jesu dobijanje statusa povlašćene nacije, nacionalni tretman roba, niske carine i otvoreni sektori trgovine na tržištima svih zemalja članica.

Dodatne koristi su ispunjavanje obaveze o usklađenosti s međunarodnim pravima, stabilnost spoljnotrgovinskog sistema i stvaranje privlačnijeg poslovnog okruženja za investitore, što doprinosi privednom rastu.

Prosječno trajanje postupka učlanjenja u STO je oko šest godina. Kina je pregovarala 15 godina i pet mjeseci, a Rusija pregovara sa članicama STO od 1993. godine.

Pregovori o pristupanju Srbije STO-u počeli su u februaru 2005. godine, a od zemalja jugoistične Evrope samo Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina nisu članice te međunarodne organizacije. STO trenutno ima 153 članice i jedina je organzicija koja reguliše pravni okvir za međunarodnu trgovinu. Među članicama STO se obavlja 80 odsto svjetske trgovine, 90 odsto finansijskih transakcija, 92 odsto telekomunikacionih i informacionih tehnologija i 97 odsto prava intelektualne svojine.  Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts