Kupaca ni za lek

BEOGRAD, Evropska komisija je u posljednjem izvještaju među pet “izazova” srpske ekonomije svrstala i privatizaciju, uz napomenu da bi je trebalo završiti. Sa ocjenom se slaže i Agencija za privatizaciju, ali je činjenica da u ovom trenutku ne mogu da nađu kupce ni za najatraktivnija preduzeća. Vlasildav Cvetković, direktor Agencije, objašnjava da je, kao posljedica krize, para sve manje, pa je došlo i do drastičnog pada interesovanja investitora za privatizaciju u Srbiji.
– Ne zaboravite da je prije nekoliko godina para bilo “u izobilju”. Banke su veoma lako odobravale kredite i dobili smo veliki broj kupaca, naročito iz Srbije – kaže Vladislav Cvetković. – Odobreno je mnogo prodaja na rate. Upravo tu i leži razlog za veliki broj raskida. U problemu su se našle i najveće svjetske kompanije, a kamoli društvena preduzeća koja su privatizovana od strane pojedinaca u Srbiji.
Veliki procenat neuspješnih privatizacija, takođe, nije promakao oku Evropske komisije. Smatraju da je raskidanje prodaje skup proces.
– Primjetne su dvije grupe raskinutih ugovora. Većinska je grupa kupaca koji se jednostavno nisu snašli u uslovima svjetske ekonomske krize i nisu uspjeli da ispune kupoprodajne obaveze – objašnjava Cvetković. – Drugu, manju grupu, čine kupci koji definitivno nisu imali dobre namjere prema preduzeću. U oba slučaja, Agencija je poštovala Zakon i raskidala ugovore. Ukoliko utvrdimo da se neka od ugovornih odredbi ne poštuje, dužni smo da kupcu odobrimo naknadni rok za ispunjenje obaveza. Tokom 2009. i 2010. pokazali smo znatno veću fleksibilnost prilikom kontrole. U velikom broju slučajeva ni to nije bilo dovoljno. Na kraju, ukoliko kupac ne ispunjava ugovorne obaveze, niti ima bilo kakvog pomaka u poboljšanju situacije, mi moramo da raskinemo ugovor. Zakon nam tako nalaže.
Nijedan raskid privatizacije, kako kaže Cvetković, nije poželjan jer se gubi osnovni cilj – prelazak društvenog u privatno vlasništvo. Renacionalizaciju zamjera i Evropa.
– Država svakako ne želi i ne može da upravlja stotinama preduzeća u kojima je raskinut ugovor – kaže Cvetković.
Strateško pitanje
Odluka o privatizaciji državnih, javnih i komunalnih preduzeća, što je takođe jasna preporuka EU, kako naglašava Vladislav Cvetković, na Vladi je. – Privatizacija javnih preduzeća, NIS-a i “Telekoma”, već je počela. Ukoliko govorimo o regionalnim javnim komunalnim preduzećima i sportskim društvima, strategije se spremaju i privatizaciju možemo očekivati u narednih nekoliko godina – kaže Cvetković. – Čini mi se da je, kada je vlasništvo u pitanju, a sa njim u vezi i različiti modeli privatizacije, period dogmi završen. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts