Štednja na ženama

BEOGRAD, Penzionerke u Srbiji, u odnosu na Evropljanke, žive neuporedivo kraće. Među ženama zato najava o produžavanju radnog staža nije prihvaćena sa odobravanjem jer, kako kaže statistika, kraći život imaju samo penzionisane Makedonke.
U novi prijedlog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju biće unijeta prelazna odredba po kojoj će pun staž za žene umjesto 35 iznositi 38 godina. Primjena ovog rješenja, doduše, neće početi odmah već sukcesivno i to „tek“ za dvije godine, ali mnoge radnice i dalje ne smatraju da je ovaj zakonski član pravičan, a još manje da je potreban.
I u penzionerskim organizacijama podsjećaju da se razmatranja o podizanju starosnih granica i produžavanja radnog vijeka potežu samo u kontekstu dužine korišćenja penzija. U zavisnosti koliko godina prosječan penzioner živi na „račun države“ ocjenjuje se i održivost penzijskog sistema, a što je ovaj period duži oštrija je i reforma. U Centru za liberalno demokratske studije zato su uradili uporednu analizu evropskih penzijskih sistema kako bi ocjenili opravdanost pojedinih rješenja.
– Starosna granica za muškarce u Srbiji i nekoj Skandinavskoj zemlji je neuporediva, s obzirom da u Skandinaviji ljudi u prosjeku žive duže – zaključuje i Katarina Stanić iz CLDS. – Kada pogledamo demografske podatke za Srbiju i uporedimo ih sa 15 EU zemalja, dolazimo do zaključka da se u Srbiji kratko živi, a samim tim i penzija koristi kraće nego u ostalim zemljama. Kod žena je situacija još nepovoljnija. Ako se izuzme Makedonija, žene u Srbiji najkraće žive u poređenju sa 27 EU zemlja, pa čak i sa Hrvatskom i Crnom Gorom.
U ovom Centru podsjećaju da je generalni trend u razvijenim zemljama izjednačavanje starosne granice za žene i muškarce, tako da će dalje podizanje starosne granice za žene svakako biti ponovo tema u narednom periodu, ali smatraju da za ovakva razmišljanja „još ima vremena“. S druge strane, opravdanim smatraju produženje limita za pun radni staž, ali ukazuju i na određene manjkavosti.
– Adekvatnije rješenje za uslove tranzicione privrede i generalno modernije rješenje koje omogućava fleksibilnost bilo bi smanjenje penzije „po stažu“ za određeni procenat – ocjenjuju u CLDS. – Na primjer, smanjenje penzije deset odsto za žene koje se penzionišu po stažu sa 55 godina života i muškarce koji se penzionišu sa 60 godina života je ekonomičnije, a u isto vrijeme ostavlja mogućnost penzionisanja prije standardne starosne granice.
Tri reza
Kada se neko penzioniše po osnovu staža, on praktično duže prima penziju od osobe koja je u penziju otišla po osnovu starosti. U Srbiji prosječno očekivano trajanje života muškarca u 58. godini života iznosi skoro 18,5 godina a u 65. godini blizu 14 godina. – To znači da će neko ko ode u penziju u 58. godini primiti oko 30 odsto višu ukupnu penziju od onog ko se penzionisao sa 65 godina života – objašnjava Katarina Stanić u svojoj studiji o penzijskom sistemu. – A prema novom prijedlogu zakona, ženama se podiže „pun staž“ i minimalna granica za penzionisanje sa 53 na 58 godina života. Istovremeno se smanjuje i dodatak na staž žena koji sada iznosi 15 odsto na šest odsto. Novosti

Comments

Jedan komentar na na “Štednja na ženama”

  1. slobodan Avatar
    slobodan

    MISLIM DA JE OVO VELIKI PROMASAJ I DA JE NEKAKO I BILO REALNO DA SA PUNIH 60 GODINA STAROSTI COVEK ODE U PENZIJU.JER DO TO DOBA AKO JE ZAVRSIO SKOLU DO 20/22 GODINE ON GOTOVO IMA BLIZU 40 GODINA EFEKTIVNOG RADNOG STAZA IDA JE TO DOVOLJNO ZA JEDNU STVARNU I REALNU PENZIJU.A STO CE OVAJ ZAKON IZAZVATI OSTALE PROBLEME O TOME SE NIKO NE SJEKIRA AVRIJEME CE POKAZATI NAJBOLJE,ZATO NE SMIJEMO GRIJESITI.ZNA SE ZA KOGA JE OVAJ ZAKON DOBAR I TO DOBRO A STA CEMO SA OVOM NASOM DIVNOM OMLADINOM, DA UZME STOLICU PA SJEDI U LADOVINU DOK OCEVI I MAJKE RADE.VEOMA PAMETNO KO JE OVO IZMISLIO SVAKAMU CAS.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts