BEOGRAD, Državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić izjavio je danas da država ulaže značajne napore da stvori povoljniji ambijent za razvoj finansijskog tržišta kapitala i dodao da je “zadatak koji stoji pred državom da teži dinarizaciji i jačanju nacionalne valute”.
Ilić je podsjetio da su glavne odlike finansijskog sistema u Srbiji to što je bankocentričan, tržište je plitko, odnosno ne postoji dovoljno likvidnih hartija od vrijednosti i odlikuje ga štednja stanovništva koja je neadekvatna – kratkoročna je, uglavnom se štedi u evrima i ta sredstva se nalaze na bankovnim računima.
“Svega dva odsto stanovništva zaposlenih u Srbiji štedi na savremen način – putem dobrovoljnih penzijskih fondova i uzimanjem polise životnog osiguranja”, napomenuo je Ilić.
On je, učestvujući u radu devete međunarodne konferencije Beogradske berze “Upgrade in Belgrade”, rekao da do kraja godine očekuje da na Vladi bude usvojen prijedlog izmjena i dopuna Zakona o tržištu hartija od vrijednosti, koji bi trebalo da se nađe pred poslanicima u Skupštini Srbije na proljećnom zasjedanju.
Državni sekretar je najavio da će se za desetu jubilarnu konferenciju Beogradske berze na tržištu naći dvije nove hartije od vrijednosti – državne i municipalne obveznice.
On je objasnio da će državne obveznice biti dugoročne, izdavaće se na period od 15 do 20 godina i biće denomirane u evrima.
Kada je riječ o municipalnim obveznicama, već su tri opštine u Srbiji zadovoljile standarde i kriterijume za izdavanje tih obveznica, naglasio je Ilić i precizirao da se dvadeset opština uključilo u proces rejtingovanja kako bi u budućnosti mogle da pribavljaju novac putem emitovanja i puštanja obveznica na tržište kapitala.
Naredne godine trebalo bi da bude usvojen i zakon o javnoj svojini na osnovu koga bi pokrajine, gradovi i opštine postali vlasnici imovine koju trenutno samo koriste ili njome upravljaju, rekao je Ilić. Tanjug
Komentariši