Sporiji globalni ekonomski oporavak

PARIZ, Globalni ekonomski oporavak  počeo je da usporava jer se američka privreda oporavlja slabije nego što se očekivalo, dok rast u zemljama u razvoju postaje umjereniji – saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

U svom polugodišnjem izvještaju ta organizacija  napominje da nekoliko faktora ukazuje da bi prognoza mogla da bude dodatno smanjena, navodeći kao razlog, i globalne valutne tenzije i moguću dužničku krizu u Evropi.

OECD očekuje da će svjetski privredni rast 2011. usporiti na 4,2 odsto sa ovogodišnjih 4,6 odsto, da bi 2012. ponovo ubrzao na 4,6 odsto. Poređenja radi, u prognozi iz maja očekivao se globalni rast od 4,6 odsto ove i 4,5 odsto sljedeće godine, dok prognoza za 2012. tada nije objavljena.

Ta organizacija  snizila je i prognozu za SAD, pa sad očekuje rast američke privrede od 2,7 odsto ove godine, 2,2 odsto 2011. i 3,1 odsto 2012. godine. U maju je OECD prognozirala da će se najveća svjetska privreda oporaviti od duboke recesije iz 2009. uz rast od 3,2 odsto i 2010. i 2011. godine.

Dok se ekonomska prognoza za 33 bogate, industrijski razvijene zemlje koje okuplja OECD veoma razlikuje, prognoza rasta za čitavu grupu  nešto je povećana na 2,8 odsto za ovu godinu sa majskih 2,7 odsto. Međutim, prognoza za 2011.  snižena je na 2,3 sa 2,8 odsto, a očekuje se da će se rast oporaviti na raniji nivo tek krajem 2012.

Kada je riječ o 16-članoj evrozoni, u OECD-u očekuju da će ona 2010. i 2011. ostvariti privredni rast od po 1,7 odsto, dok tamošnje vlade pokušavaju da smanje budžetsku potrošnju, a članice kao što Grčka i Irska bore se protiv prezaduženosti.

Pročitaj više:  Markione: FIAT će ove godine poslovati s profitom

Organizacija OECD  upozorila je i da vlade rizikuju poplavu protekcionizma ukoliko same budu preduzimale mjere za rješenje problema valutne neravnoteže i dodala da je saradnja između članica Grupe 20 najrazvijenijih zemalja i onih sa brzim rastom ključna za stabilizaciju globalne privrede.

Vodeće članice G20 treba da igraju ključnu ulogu u globalnoj privredi u vrijeme kada vlade širom svijeta počinju da rade na delikatnom zadatku ukidanja vanrednih mjera koje su služile za podsticaj ekonomskog oporavka nakon globalne finansijske krize, navodi se u izvještaju.

OECD je istakao da bi 33 njegove članice trebalo da tokom sljedeće godine počnu sa pooštravanjem fiskalne politike, ukoliko ne dođe do novog neočekivanog pada u globalnoj privredi.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts