Preuzimanje PKB uštedjelo milione

BEOGRAD,  Grad Beograd je znatno smanjio troškove eksproprijacije za most Zemun – Borča preuzimanjem Poljoprivrednog kombinata Beograd.
Eksproprijacija zemljišta za izgradnju mosta Zemun – Borča važan je segment cjelokupnog projekta, a za njegovu realizaciju zaduženi su Ministarstvo za Nacionalni investicioni plan i grad Beograd.

Iako je ovaj proces dug i težak zbog rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, prestonica je najveći dio posla obavila preuzimanjem Poljoprivrednog kombinata Beograd.

Time je na rješavanju imovinsko-pravnih odnosa za kineski most u gradskoj kasi ušteđeno nekoliko desetina miliona evra, s obzirom na to da je PKB sačuvan od privatizacije pa tako država neće plaćati ove troškove.

Iako su kamen-temeljac za izgradnju mosta Zemun – Borča predsjednik Srbije Boris Tadić i prvi čovjek kineskog parlamenta VU Banguo postavili na desnoj obali Dunava, radovi će, ipak krenuti sa borčanske strane, gdje će biti centralno gradilište. Upravo na ovoj obali je dobar dio eksproprijacije završen.

Kako Novosti saznaju, stav gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa je da “krov nad glavom” mora biti obezbjeđen za sve koji žive na trasi budućeg mosta, uključujući i radnike preduzeća Napred, od kojih mnogi žive u barakama kao privremenim objektima više decenija.

Istovremeno, kada na lijevoj obali Dunava krenu radovi, počeće se i sa izgradnjom nosećih stubova u vodi. Planirano je da glavni raspon krene i sa jedne i sa druge strane da bi se potom “sudario” iznad same rijeke.

Predstavnici kineske kompanije CRBC dostavili su ove nedjelje idejni projekat sa predmetom i predračunom čime je riješen nesporazum između naše i kineske strane. Do kraja januara biće završen glavni projekat, a mašine će na teren izaći već u aprilu. “Most prijateljstva” trebalo bi da bude pušten u saobraćaj 2014. godine.

Pročitaj više:  Iz Gasporma poručili: Ruske zalihe gasa dovoljne za 100 godina

Odluku da se preuzme Poljoprivredni kombinat Beograd, odbornici Skupštine grada usvojili su maja ove godine. Time je 22.000 hektara, sa pratećim objektima, prešlo u ruke grada. Petina zemljišta se nalazi u blizini saobraćajnih koridora, a upravo je to bio jedan od razloga zašto grad nije željeo da PKB ode u ruke privatnih preduzeća. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts