„Amerikan movil“ još nije uzeo dokumentaciju

BEOGRAD, “Amerikan movil” nije, do sada, otkupio tendersku dokumentaciju za učešće u privatizaciji “Telekoma Srbija”, ali ne zna se kada će ni da li će meksički tajkun ući u trku za nacionalnog operatera.
Činjenica da su tri kompanije otkupile tendersku dokumentaciju ne znači i da će učestvovati u trci, a prema dosadašnjim iskustvima polovina odustane. Ipak, u vladi se nadaju da će meksički monopolista učestvovati u trci za “Telekom Srbije”, jer bi “dolazak velikog igrača pospješio tržišnu utakmicu među potencijalnim kupcima”.
– “Amerikan movil” je izrazio interes i očekuje se da će otkupiti dokumentaciju – kaže Jasna Matić, ministarka telekomunikacija. – Činjenica da se javio i da je zainteresovan neko iz kruga velikih operatera koje nismo očekivali uvijek je dobra, jer će se tako postići dobra cijena.
Da podsjetimo, rok za otkup tenderske dokumentacije je produžen zbog “velikog interesovanja”, ali ono se svelo samo na spekulaciju da će meksički operater, možda, ove nedjelje otkupiti dokumentaciju. Otkud, uopšte, interesovanje meksičkog tajkuna, Karlosa Slima, za investiranje u Srbiju kada on ne posluje u Evropi?
– Teško je reći da li je Slim ozbiljan kupac ili ne, ali prema informacijama iz svjetskih medija on kupuje stvari koje se prodaju ispod cijene – kaže profesor Aleksandra Smiljanić, bivši ministar telekomunikacija. – Karlos Slim je i “Meksički telekom” kupio pod povoljnim uslovima, a kada je 2008. godine “Siti grup” zapala u probleme i morala da primi pomoć američke vlade, kupio je njihove akcije za 134 miliona dolara. Poznato je da je “Siti grup” odredio nisku cijenu “Telekoma” što je u interesu kupca, možda jednog od svojih suvlasnika, Karlosa Slima, čoveka koji je “težak” 60 milijardi dolara.
I “Dojče telekom”, koji se od početka pominje kao najozbiljniji kupac, koristi usluge “Siti grupe”, koja za njih radi kao kompanijski broker.
U tom kontekstu svi i posmatraju najavu Ministarstva finansija da se proda samo 31 odsto vlasništva Vlade Srbije ukoliko grčki OTE odluči da otuđi svojih 20 odsto, što će biti poznato do novogodišnjih praznika. U tom slučaju, slažu se ekonomski analitičari, jasno je da se cilja na određenog kupca.

Pročitaj više:  Instagram će tražiti verifikaciju identiteta zbog sumnjivog ponašanja

Zakasnili za trku
Da se odluka o kupovini “Telekoma Srbija” ne donosi preko noći, najbolje govori podatak da su “Telekom Austrija” i “Dojče Telekom” još prije mjesec dana angažovali investicione bankare “Meri Linča”, odnosno “Goldman Saksa”. Za ove dvije kompanije beogradske advokatske kancelarije danonoćno pregledaju dokumentaciju “Telekoma”, koja je toliko obimna da sumnjaju da će sve stići da završe do kraja februara, kada je zakazana aukcija. Čak i da se u trku uključi “Amerikan mobajl”, bez sumnje, neće znati u šta se upušta.
Monopolska pozicija
Uprkos tome što meksički operater ima veliki broj pretplatnika mobilne telefonije činjenica je da telekomunikacije u ovoj zemlji nemaju razvijenu mrežu i cijene su visoke, jer Karlos Slim je monopolista i nije zainteresovan za ulaganja.
– Telekomunikaciona industrija dosta zavisi od regulative i pošto svaki vlasnik pokušava da iskoristi poziciju monopola važno je da ih u tome spriječi zakonski okvir i pritisak javnosti – kaže Jasna Matić. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts